digitalmax.pl

21 października 2018

Telewizor 60, 65 cali

Telewizor 60, 65 cali

Jeśli dysponujemy naprawdę dużą powierzchnią, zwyczajnie nie ma sensu kupować telewizora mniejszego niż 60 cali. Odległość nowoczesnego telewizora Full HD od naszych oczu nie powinna być ani zbyt mała, ani za duża – przeciętnie zaleca się, by pozostawać w odległości około 2 wartości przekątnej ekranu. Dla telewizora 40-calowego będzie to więc około 2 metrów, zatem w obszernych pomieszczeniach z kanapą znacznie oddaloną od ściany czy stolika, na którym znaleźć się ma urządzenie oglądanie telewizji i filmów będzie komfortowe i atrakcyjne tylko w przypadku ekranu większego niż półtora metra przekątnej. Dla takiego 60-calowego telewizora minimalna odległość to 2,5 metra, maksymalna – 4 metry, przed ekranem o przekątnej 65 cali zasiadać musimy w odległości nie mniejszej niż 3,5 metra.

Przy tak dużych urządzeniach istotne jest rozważenie kwestii gabarytów i wagi oraz poboru mocy w odniesieniu do jakości wyświetlanego obrazu. Zwykle tak duży sprzęt ma służyć już nie tylko „zwykłemu” oglądaniu telewizji, ale staje się swoistym „kinem domowym”. Nie warto więc iść na kompromisy w kwestii jakości obrazu. W tej kwestii staniemy przed wyborem: LCD czy plazma. W tym pierwszym przypadku, aby obraz był jak najbliższy doskonałości, zainwestujmy w system diodowy Full LED, który zastępuje tradycyjne w telewizorach LCD podświetlenie świetlówką CCFL, poprawiając jakość wyświetlanego obrazu, zwłaszcza pogłębiając czerń i zwiększając kąt widzenia, oraz zmniejszając nawet o połowę pobór energii.

Telewizory plazmowe są zdecydowanie mniej ekonomiczne w eksploatacji (ten typ już został wyparty z rynku z różnych powodów, więcej i zawsze aktualne informacje na stronie jaki telewizor kupić), zwłaszcza gdy porównamy je z urządzeniami LCD LED. Jednak obraz wyświetlany przez nie jest zwykle bez zarzutu – dotyczy to zwłaszcza głębi czerni, jakości kontrastu i kąta patrzenia. Do wad telewizorów plazmowych, wciąż obecnych na rynku, choć ze względu na wysokie koszty już nie produkowanych, należy też ich duża waga. Wielkie telewizory plazmowe, choć smukłe, są bardzo ciężkie, wymagają więc bardzo starannego przemyślenia kwestii montażu lub ustawienia.

W telewizorach powyżej 60 cali warto już zainwestować w technologię 3D, która zamieni nasze urządzenie w nowoczesne kino domowe. Nie zapominajmy także o jakości dźwięku – tak duży telewizor służyć będzie z pewnością do oglądania efektownych filmów i widowisk, zatem dobre głośniki, a najlepiej system dźwięku przestrzennego Dolby Surround powinny być w tym przypadkiem standardem.

Najlepsze pytania do wpisu:

Wasze opinie i komentarze

 1. Paweł Grabowski
  4 grudnia 2014

  Leave a Reply

  Witam – nie kupujcie modelu 60lb650v – ma ten model od 4 miesięcy i od 4 miesięcy firma LG próbuje mi wmawiać, że nieostry obraz , rozmyte kolory, pasy pionowe na obrazie, pulsujący kontrast – to wszystko zgode ze specyfikacją. Serwisant LG zaproponował oglądanie tv z 6 metrów , żeby nie było widać wad obrazu – kpina. Na Sąd Polubowny LG się nie zgodziło – bardzo prokonsumenckie podejście – reklama mówiąca o ostrym i nad wyraz realistycznym obrazie – to zwyczajna kpina. Po więcej informacji zapraszam – mój numer telefonu 608808888.

  • Ref
   29 stycznia 2015

   Leave a Reply

   Podobno funkcje „smart tv” w tym modelu LG też pozostawiają sporo do życzenia jeśli chodzi o płynnośc działania.

Formularz dodawania komentarzy


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>