digitalmax.pl

22 października 2018

Telewizor do gier (konsoli: PS3, PS4, XBOX 360)

Telewizor do gier konsoli PS3, PS4, XBOX 360

Telewizor dla użytkowników konsol do gier, takich jak PlayStation czy Xbox, musi spełniać szczególne wymagania. Jeśli zależy nam, by cieszyć się jednocześnie doskonałym odbiorem telewizji oraz komfortem gry, koniecznie weźmy je pod uwagę.

Jaki telewizor do gier?

Największą popularnością ze względu na dobry stosunek jakości do ceny cieszy się obecnie technologia LCD. Telewizory z tego typu wyświetlaczami dobrze współpracują z nowoczesnymi konsolami typu PS3, PS4 czy X360, choć wyświetlany obraz w porównaniu do telewizorów plazmowych wypada niestety słabiej: kąty widzenia są węższe, odwzorowanie czerni słabsze, telewizory LCD mają też gorsze skalowanie obrazu przy niższych rozdzielczościach. Lepsze osiągi wykazuje telewizor LCD z podświetleniem LED, zastosowanie tej technologii wiąże się jednak z wyższą ceną.

Najlepsze odwzorowanie kolorów, najbardziej żywy obraz, bardzo wysoki kontrast i świetne skalowanie (które docenią zwłaszcza użytkownicy starszych modeli konsol) oraz obraz niezależny od kąta widzenia (parametr bardzo ważny dla graczy, zwłaszcza przy rozgrywkach kilkuosobowych w trybie multiplayer) wykazują nieprodukowane już, choć ciągle dostępne na rynku (nie tylko wtórnym) telewizory plazmowe, jednak zakup tego urządzenia o przekątnej mniejszej niż 40 cali jest raczej niemożliwy. Ekrany plazmowe są też o wiele cięższe niż telewizory LCD oraz pobierają więcej energii.

Użytkownicy konsol powinni też zwrócić uwagę na czas reakcji, od którego zależy pojawienie się efektu smużenia. Parametr ten nie powinien wynosić więcej niż 40 ms.

Jeżeli decydujemy się na telewizor LCD, nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych dla graczy aspektów, jakim jest opóźnienie wyświetlania obrazu względem czasu, w którym sygnał został wysłany (input lag). Im niższy input lag , tym opóźnienie mniejsze. Niestety jest to parametr dość mglisty, rzadko jednoznacznie określony przez producenta w specyfikacji, dlatego należy go ustalać przed zakupem na podstawie opinii i doświadczeń innych użytkowników.

Powłoka matrycy matowa czy błyszcząca?

Obie rodzaje powierzchni mają swoje zalety i wady. Powłoka matowa nie odbija refleksów i umożliwia w miarę komfortowe użytkowanie nawet w słoneczny dzień bez zasłaniania okien, błyszcząca powierzchnia gwarantuje za to bardziej żywe, soczyste kolory, jednocześnie niestety odbijając obraz otoczenia i uniemożliwiając grę w słońcu. Większość użytkowników konsol decyduje się na bardziej uniwersalną powłokę matową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując telewizor LCD, koniecznie sprawdźmy obraz z różnych kątów widzenia (przy ekranie plazmowym raczej nie musimy się o to martwić). Zadbajmy, by telewizor był wyposażony w złącze HDMI, które zapewni najwyższą jakość sygnału. Przy konsolach starszej generacji konieczne będzie złącze VGA.

Najlepsze pytania do wpisu:

Wasze opinie i komentarze

 1. Sebastian
  28 grudnia 2014

  Leave a Reply

  Witam,

  mam pytanie czy SAMSUNG UE48H6400 nadaje się pod XBOX 360 ??

  • Rmwn
   29 stycznia 2015

   Leave a Reply

   Pod nowe konsole powinien być ok, ma fabryczny tryb „gry”.

Formularz dodawania komentarzy


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>