digitalmax.pl

21 października 2018

Telewizor LCD

Telewizory LCD

Telewizory LCD dzierżą obecnie palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o popularność. Szturmują rynek już od niemal 15 lat, odbierając koronę telewizorom plazmowym – relatywnie lepszym, lecz droższym, cięższym, pobierającym większą ilość energii i trudniejszym w produkcji, oraz całkowicie niemal wypierając z rynku telewizory kineskopowe CRT.

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne są swego rodzaju kompromisem między starym typem ekranów a drogimi, zaawansowanymi plazmami – płaskie, lekkie, ustawne, dostępne w dowolnych rozmiarach, a przede wszystkim tanie – to głównie tym argumentem zdobyły serca i portfele konsumentów, pomimo że wyświetlany przez LCD obraz nie jest doskonały. Mniejszy niż w telewizorach plazmowych kąt widzenia, słabszy kontrast, a przede wszystkim gorsze odwzorowanie czerni sprawiają, że producenci telewizorów LCD cały czas starają się udoskonalać tę technologię. W ekranach LCD z technologią IPS (In-Plane-Switching) kąt widzenia jest znacznie rozszerzony (aż do 175 stopni; standardowo w LCD obraz ciemnieje i traci kontrast już przy patrzeniu na ekran pod kątem 50-60 stopni). Ostatnią i prawdopodobnie szczytową fazą rozwoju ekranów ciekłokrystalicznych, w których parametry wyświetlania obrazu są już często naprawdę zadowalające, jest technika podświetlenia matrycy diodami LED w zastępstwie tradycyjnej świetlówki CCFL.

W przeciwieństwie do telewizorów plazmowych, w sektorze LCD możemy wybierać spośród urządzeń różnych wielkości – od miniaturowych telewizorów przenośnych i samochodowych po te naprawdę ogromne, o przekątnych powyżej 100 cali.

Najlepsze pytania do wpisu:

Wasze opinie i komentarze

Bądź pierwszy :-) Napisz coś co może być pomocne innym lub pytaj!

Formularz dodawania komentarzy


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>