digitalmax.pl

21 października 2018

Telewizor z Internetem i Smart TV

Telewizor Smart TV

Telewizor powoli zaczyna być naszym domowym centrum multimedialnym, czemu wybitnie przysłużył się możliwy już dziś dostęp za jego pośrednictwem do internetu. Do standardowych możliwości oglądania programów telewizji i filmów doszła rewolucyjna możliwość surfowania po sieci www, korzystania z funkcjonalnych aplikacji, komunikowania się i grania w gry.

W zależności od modelu, aby uzyskać dostęp do internetu za pośrednictwem telewizora musimy podłączyć kabel Ethernet lub, częściej, skomunikować go z routerem Wi-Fi. Czy to oznacza, że uzyskujemy taki sam komfort surfowania po internecie, jak w przypadku komputera? Nie do końca – możliwości telewizorów nie są jeszcze tak rozwinięte. Większość tych urządzeń wyposażona jest w prostą przeglądarkę z możliwością wpisywania tekstu za pomocą pilota lub klawiatury ekranowej, w wielu modelach z Wi-Fi nie ma jednak jeszcze możliwości swobodnego przeglądania stron internetowych.

Skąd więc atrakcyjność telewizorów z dostępem do internetu? Ich siła tkwi w dedykowanych aplikacjach (widżetach). To dzięki nim możemy oglądać wybrane filmy, teledyski, seriale, transmisje sportowe, słuchać muzyki, przeglądać i udostępniać zdjęcia, korzystać z serwisów informacyjnych, społecznościowych i rozrywkowych. Liczba i rodzaje dostępnych widżetów bywają różne i zależą od producenta i klasy telewizora. W zdecydowanej większości telewizorów z Wi-Fi znajdziemy, obok dedykowanych widżetów, uniwersalne aplikacje, takie jak popularny YouTube. Dzięki widżetom filmowym typu Iplex oraz aplikacjom tworzonym przez popularne stacje telewizyjne możemy tworzyć nasz indywidualny, w pełni spersonalizowany repertuar i w rezultacie oglądać tylko to, co chcemy, w takim czasie, jaki nam odpowiada. Na naszych oczach spełnia się więc wieloletnie marzenie o „telewizji na życzenie”, ściśle dostosowanej do potrzeb odbiorcy.

Telewizor Smart TV

Smart TV, czyli tak zwana telewizja inteligentna, to telewizja łącząca w sobie usługi dostarczane tradycyjnie przez nadawcę telewizyjnego drogą satelitarną, naziemna lub kablową, z określonymi przez niego treściami dostępnymi za pośrednictwem internetu. Takie hybrydowe rozwiązanie pozwala użytkownikowi korzystać z szeregu usług interaktywnych, takich jak telewizja na życzenie typu VOD, powtórki programów, portale społecznościowe, liczne multimedia, serwisy informacyjne, radio internetowe, sklepy wirtualne.

Do odbioru telewizji hybrydowej przystosowane są specjalne modele telewizorów typu Smart TV.

W Polsce telewizja inteligentna jest dopiero w fazie rozwoju, a usługę tę oferuje tylko kilkoro nadawców. Pionierem była telewizja TVN HD, nadająca od marca 2012 roku w standardzie HbbTV.

Najlepsze pytania do wpisu:

Wasze opinie i komentarze

  1. Marianna
    29 stycznia 2015

    Leave a Reply

    Czy funkcja YouTube w najnowszych modelach Smart TV działa „normalnie”? Mam do czynienia ze starszym sprzętem, jednym z pierwszych jakie pojawiły się w Pl (chyba Sony) i YT tam to jakieś 70% swojej standardowej funkcjonalności, głownie chodzi o marudną wyszukiwarkę i utrudnioną dostepność wielu filmów. Ciekawa jestem, czy to nadal standard w takim sprzęcie?

Formularz dodawania komentarzy


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>