TV wg funkcji

Telewizor z Internetem i Smart TV

Telewizor z Internetem i Smart TV

Telewizor powoli zaczyna być naszym domowym centrum multimedialnym, czemu wybitnie przysłużył się możliwy już dziś dostęp za jego pośrednictwem do internetu. Do standardowych możliwości oglądania programów telewizji i filmów doszła rewolucyjna możliwość surfowania po sieci www, korzystania z funkcjonalnych aplikacji, komunikowania się i grania w gry.

Sposoby komunikacji z internetem w telewizorach

W zależności od modelu, aby uzyskać dostęp do internetu za pośrednictwem telewizora musimy podłączyć kabel Ethernet lub, częściej, skomunikować go z routerem Wi-Fi. Czy to oznacza, że uzyskujemy taki sam komfort surfowania po internecie, jak w przypadku komputera? Nie do końca – możliwości telewizorów nie są jeszcze tak rozwinięte. Większość tych urządzeń wyposażona jest w prostą przeglądarkę z możliwością wpisywania tekstu za pomocą pilota lub klawiatury ekranowej, w wielu modelach z Wi-Fi nie ma jednak jeszcze możliwości swobodnego przeglądania stron internetowych.

Skąd więc atrakcyjność telewizorów z dostępem do internetu? Ich siła tkwi w dedykowanych aplikacjach (widżetach). To dzięki nim możemy oglądać wybrane filmy, teledyski, seriale, transmisje sportowe, słuchać muzyki, przeglądać i udostępniać zdjęcia, korzystać z serwisów informacyjnych, społecznościowych i rozrywkowych. Liczba i rodzaje dostępnych widżetów bywają różne i zależą od producenta i klasy telewizora.

W zdecydowanej większości telewizorów z Wi-Fi znajdziemy, obok dedykowanych widżetów, uniwersalne aplikacje, takie jak popularny YouTube. Dzięki widżetom filmowym typu Iplex oraz aplikacjom tworzonym przez popularne stacje telewizyjne możemy tworzyć nasz indywidualny, w pełni spersonalizowany repertuar i w rezultacie oglądać tylko to, co chcemy, w takim czasie, jaki nam odpowiada. Na naszych oczach spełnia się więc wieloletnie marzenie o „telewizji na życzenie”, ściśle dostosowanej do potrzeb odbiorcy.

Telewizor Smart TV

Smart TV, czyli tak zwana telewizja inteligentna, to telewizja łącząca w sobie usługi dostarczane tradycyjnie przez nadawcę telewizyjnego drogą satelitarną, naziemna lub kablową, z określonymi przez niego treściami dostępnymi za pośrednictwem internetu.

Takie hybrydowe rozwiązanie pozwala użytkownikowi korzystać z szeregu usług interaktywnych, takich jak:

  • telewizja na życzenie typu VOD,
  • powtórki programów,
  • portale społecznościowe,
  • liczne multimedia,
  • serwisy informacyjne,
  • radio internetowe,
  • sklepy wirtualne.

Do odbioru telewizji hybrydowej przystosowane są specjalne modele telewizorów typu Smart TV.

W Polsce telewizja inteligentna na dobre zagościła w ofertach poszczególnych producentów. Pionierem była telewizja TVN HD, nadająca od marca 2012 roku w standardzie HbbTV.

Systemy operacyjne Smart TV

Coraz więcej osób wybiera telewizor pod kątem oprogramowania, które oferuje. Jedną z opcji jest posiadanie technologii Smart TV. Każdy telewizor posiada własny system operacyjny. Obecnie na rynku królują cztery platformy:

  • webOS jest oferowany przez LG,
  • Tizen występuje w urządzeniach Samsunga,
  • My Home Screen wykorzystuje Panasonic,
  • Android TV używany jest przez Sony i Phillipsa.

System webOS

webOS - system operacyjny w telewizorach Smart TV

Główne menu, stworzonego przez LG, jest złożone z kafelków widniejących na dole ekranu. Znajdują się na nich wszystkie aplikacje i źródła sygnału. Użytkownik może zmieniać ich kolejność oraz ukrywać funkcje, z których nie korzysta. Nie ma jednak opcji dodawania skrótu do elementu systemowego, mimo że producent posiada pasek skrótów prowadzących do ulubionych ustawień. Prosty interfejs, polegający na przesuwaniu klatek zawiera dodatkowe możliwości sterowania głosem. Program rozumie mowę naturalną, dzięki czemu nie jest wymagana nauka specjalnych komend.

System My Home Screen

my Home Screen - system operacyjny w telewizorach Smart TV

System Panasonica posiada fabrycznie trzy ikony, nazwane Telewizja, Aplikacje, Urządzenia. Wyświetlane są na środku ekranu na wyróżniającym się tle lecz użytkownik może dowolnie modyfikować główne menu. Do interfejsu można przypiąć dowolny skrót, nawet do konkretnego kanału telewizyjnego lub danego ustawienia. System jest uznawany za najbardziej elastyczny z dostępnych na rynku. Istnieje oczywiście możliwość sterowania głosem, jednak w tym przypadku należy uczyć się komend.

System Android TV

Android TV - system operacyjny w telewizorach Smart TV

Podobnie jak tradycyjny Android, również wersja na telewizory jest poddawana ciągłym modyfikacjom. Ekran startowy jest inny dla każdej marki oraz wersji oprogramowania. Przeważnie występuje on jako spis trudnych do ukrycia czy zmodyfikowania opcji. Wiele osób narzeka na taki stan rzeczy, mówiąc, że do znalezienia interesującej ich opcji, muszą przejść przez wiele ich zdaniem niepotrzebnych. Włączając menu, znika obraz z obecnie oglądanego programu. System dopuszcza sterowanie głosowe, jednak nie obsługuje mowy naturalnej.

System Tizen

Tizen - system operacyjny w telewizorach Smart TV

Menu składa się z paska, na którym umieszcza się skróty do aplikacji, źródeł sygnału czy innych ustawień. Każda interesująca użytkownika opcja jest pod ręką i nie istnieje możliwość wchodzenia w różnorodne foldery, aby ją odszukać. Jednak menu ciężko jest zmodyfikować, mimo tego system uważa się za minimalistyczny i wygodny w obsłudze.

Telewizory Smart TV i z Wifi ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory z WiFi i Smart TV. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like
1 comment on “Telewizor z Internetem i Smart TV
  • Odpowiedz

    Marianna

Leave A Reply