Dodatki TV

Szafka RTV pod telewizor

Szafka RTV pod telewizor

Telewizor zawieszony na ścianie niczym obraz – ta wizja, inspirowana amerykańskimi filmami i zdjęciami z domów gwiazd – jeszcze ponad dekadę temu pobudzała naszą wyobraźnię i była często jednym z powodów zakupu dużego plazmowego telewizora. Dziś ten rodzaj montażu jest standardem, stosowanym przez posiadaczy większych telewizorów.

Dlaczego szafka RTV?

Komfortowo i efektownie zaprojektowane wnętrza to zawsze ogromna satysfakcja dla właścicieli mieszkania. W nowatorskim pokoju dziennym jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jest praktyczna i modna szafka RTV. W asortymencie dostępne są różnego rodzaju modele – wiszące, stojące, nowoczesne czy też klasyczne. W zależności od indywidualnego poczucia dobrego stylu oraz warunków metrażowych można wybrać najbardziej odpowiedni wariant.

Wbrew pozorom stawianie telewizora na szafce jest ciągle popularnym rozwiązaniem. W przypadku małych telewizorów nie wymaga to szczególnie pogłębionej refleksji, jednak w przypadku gdy mebel musi dźwigać urządzenie pokaźnych gabarytów, a przy tym spełniać jeszcze dodatkowe funkcje – pomieścić również inne sprzęty, ukryć kable, stanowić schowek na płyty DVD, a także stanowić spójny element aranżacji pomieszczenia – warto starannie rozważyć kilka istotnych czynników.

Typy i rodzaje szafek pod telewizor

 • Tradycyjna szafka pod telewizor – dedykowana miłośnikom klasycznych rozwiązań umeblowania pomieszczeń. Funkcjonalna, stabilna i gustowna. Szeroki ich wybór sprawia, że można dobrać odpowiednią w tym stylu szafkę pod telewizor do każdego mieszkania i domu. Jej atutem, oprócz wyglądu, są półki i szuflady. Znajdzie się dzięki temu miejsce na wiele przedmiotów.
 • Szafka zasuwana pod telewizor – to propozycja dla osób, które niekoniecznie chcą, żeby urządzenie było cały czas na widoku. Dzięki zasuwanym drzwiom można je schować i tym samym delikatnie zmienić wystrój pomieszczenia. Jest to też eleganckie rozwiązanie dla ludzi lubiących zmiany w otoczeniu. Gwarantuje brak monotonii.
 • Szafka wisząca – przydatna, jeśli w lokum jest za mało miejsca. Wisząca szafka przychodzi tutaj z pomocą. W takich przypadkach jest ona praktyczna i dodatkowo prezentuje się nowocześnie. Wizualnie odnosi się wrażenie, że unosi się w powietrzu. Cieszy wzrok i jednocześnie wyzwala uczucie posiadania czegoś niezwykłego.
 • Szafka na kółkach – umożliwia łatwe przetransportowanie telewizora. Chcąc mieć urządzenie w różnych miejscach w ciągu dnia, warto rozważyć jej posiadanie. Oglądanie staje się przyjemniejsze, kiedy można robić to niemal w każdym miejscu – w kuchni, w pokoju dziennym lub w sypialni. Komfort i przyjemność to zalety tej szafki.
 • Meblościanka pod telewizor – najlepiej sprawdza się, kiedy istnieje potrzeba umieszczenia np. odtwarzacza DVD albo Blue-Ray, dekodera, płyt, książek czy innych rzeczy w pobliżu urządzenia. Tego typu szafka RTV stanowi świetny pomysł dla osób o takich wymaganiach. Wszystko ma się pod ręką, co jest bardzo wygodne.

Kryteria wyboru odpowiedniej szafki pod telewizor

Gabaryty szafki RTV

 • Przede wszystkim należy określić wielkość szafki pod telewizor – jej długość, głębokość, a przede wszystkim wysokość, która w przypadku tego mebla ma szczególne znaczenie. W mniejszych pomieszczeniach najdogodniejszą formą może się okazać nieduża szafka pod telewizor – o długości ok. 100 cm. Większe szafki RTV – o długości ok. 200 cm umożliwiają bardziej swobodne zagospodarowanie nie tylko sprzętu i akcesoriów multimedialnych, ale także innych akcesoriów, które użytkownicy lubią mieć w zasięgu ręki.
 • Wysokość szafki lub stolika pod telewizor powinna być dostosowana do wysokości, na jakiej spoczywa nasz wzrok podczas oglądania telewizji w pozycji, jaką najczęściej przyjmujemy. Wysokość mebla będzie zatem wypadkową wysokości sofy czy fotela, w którym zasiadamy, oraz uśrednionego wzrostu domowników korzystających z telewizora.
 • Ponadto wysokość szafki będzie też zależna od rozmiarów telewizora – ze względów bezpieczeństwa im urządzenie większe, tym mebel pod nim powinien być niższy.
 • Planując szerokość szafki, bierzmy pod uwagę nie tylko szerokość urządzenia, ale również wymiary ewentualnych głośników, które ustawimy po jego bokach.

Funkcjonalność i wygląd szafki RTV

 • Oczywiście bardzo ważna jest stabilność, solidność i trwałość szafki – w przypadku mebla, który ma dźwigać drogi sprzęt nie powinniśmy oszczędzać na jakości. Dotyczy to zwłaszcza szafek pod telewizory plazmowe, z reguły większe i cięższe od urządzeń z ekranami ciekłokrystalicznymi.
 • Zwróćmy także uwagę na funkcjonalność projektu mebla względem naszych potrzeb. Czy poniżej telewizora będą stały inne urządzenia RTV, jak odtwarzacze DVD czy dekodery? Czy będzie ich dużo i czy wymagają dobrej wentylacji (jak np. komputer do oglądania filmów)? Czy przydadzą nam się szafki i szuflady do przechowywania kolekcji filmów DVD, kabli lub instrukcji obsługi? Pamiętajmy, by nie komplikować sobie życia i przewidywać tego typu potrzeby w sposób racjonalny, unikając tak niedostatku, jaki i nadmiaru miejsca. Zbyt dużo wolnej przestrzeni dookoła urządzenia, puste półki i niezagospodarowane szafki to kolejne powierzchnie do sprzątania, jednym słowem bezużyteczne zbiorowiska kurzu albo zbędnych bibelotów.
 • Przemyślny kwestię okablowania, oceniając położenie otworów znajdujących się w tylnej części szafki, aby przewody nie okazały się względem nich za krótkie.
 • Chcąc zaoszczędzić sobie pracy unikajmy raczej gromadzących kurz stolików rzeźbionych, a zwłaszcza szklanych lub ze szklanymi elementami, na których doskonale widoczne będą wszelkie ślady i zabrudzenia. Można wybrać takie projekty, które będą posiadały wyłącznie półki otwarte bądź też tradycyjnie zamykane z drzwiczkami. Bardzo oryginalnie prezentują się szafki RTV z częściowo przeszklonymi frontami lub z drzwiczkami uchylnymi. W nowoczesnych wnętrzach dużą popularnością cieszy się system bezuchwytowy – szafki RTV typu push to open mają już wielu swoich zwolenników.
 • Bardzo efektownie prezentują się szafki RTV z oświetleniem LED, które podkreślają atuty mebla oraz całej aranżacji.
 • Szafki pod telewizor dostępne są w wielu stylach aranżacyjnych – m.in. skandynawskie, industrialne. Można wybierać spośród projektów wykonanych w macie lub w połysku.
 • Oryginalne szafki pod telewizor wykonywane są w różnych wariantach kolorystycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się projekty w kolorze białym i czarnym, ale również rozmaite wybarwienia drewna.

Jak wybrać najlepszą szafkę RTV względem ceny?

Poszukując dobrej i wytrzymałej szafki, na której umieścimy nasz telewizor, a w szafkach poszczególne akcesoria TV, musimy zadać sobie przede wszystkim pytanie, jakim dysponujemy budżetem. Poniżej prezentujemy cechy, które najczęściej posiadają szafki RTV w konkretnych przedziałach cenowych.

Tanie szafki pod telewizor do 200 zł

szafka RTV - stolik pod telewizor z płyty laminowanej
szafka RTV – stolik pod telewizor z płyty laminowanej
 • Najtańsze na rynku szafki pod telewizor to zwykle lekkie konstrukcje stojące o prostopadłościennej bryle. Materiał, z jakiego są wykonane to głównie laminowane płyty wiórowe, wykończone dość wytrzymałym PCV. Te niewysokie, około 40 cm szafki prócz standardowego podparcia dla telewizora proponują także specjalne półki na sprzęt RTV, umiejscowione na środku. Po bokach możemy liczyć na przestrzeń wydzieloną do przechowywania średniej wielkości przedmiotów np. kilku książek. Jeśli chodzi o fronty szafek to mamy możliwość wybrania dla siebie opcji bez uchwytów lub z nimi. Przy zakupie takiej podstawowej szafki spokojnie zmieścimy się w granicach 200 zł.

Szafki pod telewizor od 200 do 500 zł

szafka stojąca RTV z płyty wiórowej laminowanej, z nogami z tworzywa sztucznego
szafka stojąca RTV z płyty wiórowej laminowanej, z nogami z tworzywa sztucznego
 • Jeśli chcemy czegoś więcej, to spokojnie znajdziemy to w przedziale cenowym 200 – 500 zł. Konstrukcje w tych cenach są nieco cięższe, mimo podobnych gabarytów. Materiałem wykorzystanym do ich budowy jest zwykle około 17 mm płyta meblowa (MDF). To nie tylko jakość, ale także efekt wizualny. Zdecydowana większość szafek posiada szklane półki, nierzadko podświetlane, co wieczorami daje bardzo ładny efekt. Przestrzenie szafek są nieco większe, a ich drzwiczki otwiera jedno naciśnięcie. Opcjonalnie można zdecydować się na podwieszaną szafkę o funkcjonalności i wykonaniu podobnym do konstrukcji stojących z niższego zakresu cenowego.

Dobre szafki pod telewizor od 500 do 1000 zł

szafka stolik RTV stojąca lub wisząca, z płyty laminowanej, długość 300 cm
szafka stolik RTV stojąca lub wisząca, z płyty laminowanej, długość 300 cm
 • Przedział cenowy 500 – 1000 zł to m.in. industrialny wygląd metalowych konstrukcji połączonych ze szkłem lub meble z litego drewna. Większą swobodę można znaleźć również przy wyborze wysokości szafki, czyli wysokości, na której oglądać będziemy telewizję. Ciekawym elementem wybranej szafki mogą być fronty opuszczane za pomocą podnośników gazowych w dół. Jeśli w nocy potrzebujemy niewielkiego, aczkolwiek pomocnego światła, znajdziemy tę funkcję w szafkach wyposażonych w LED-y podświetlające ich dół bądź blat. Otrzymamy też dużo więcej przestrzeni na przeróżne przedmioty i dekoracje.

Najlepsze szafki pod telewizor od 1000 zł

szafka stolik RTV stojąca, drewno lite palisander, powierzchnia szlifowana i lakierowana
szafka stolik RTV stojąca, drewno lite palisander, powierzchnia szlifowana i lakierowana
 • Jeśli nie mamy limitu przeznaczonego na zakup szafki pod telewizor, to powyżej 1000 zł czekają na nas prawdziwe architektoniczne różnorodności. Przebierać można w rodzajach drewna, z jakiego wykonany będzie dany mebel. Funkcjonalność niektórych z nich można przyrównać do meblościanek. Specjalne miejsca na głośniki pozwolą cieszyć się doskonałą jakością dźwięku. Natrafimy także na szafki wyposażone w specjalne uchwyty na telewizor, umożliwiające obrót ekranu w prawo i lewo w zależności od potrzeby.

Szafki RTV ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane szafki RTV pod telewizor. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like
2 comments on “Szafka RTV pod telewizor
 • Odpowiedz

  Tomtom

Leave A Reply