TV wg rozdzielczości

Telewizor 4K

Telewizor 4K

Telewizory o rozdzielczości 4K na dobre zadomowiły się na rynku odbiorników TV, zagarniając coraz większą część segmentu kosztem starszych rozwiązań FullHD. Jakie korzyści daje nam zakup modelu 4K? Co brać pod uwagę przy jego wyborze?

Co nam daje technologia 4K?

Nowsza technologia to przede wszystkim 4-krotnie większa ilość pikseli w porównaniu do FHD – około 8 milionów do 2 milionów px. A co oznacza 4K – jest to po prostu zaokrąglenie szerokości ekranu, wyrażone w px. Telewizory 4K oferują nam przede wszystkim większą szczegółowość obrazu w porównaniu do FullHD.

W przypadku telewizorów 4K można spotkać ich dwa typy – w rozdzielczości 3840×2160 oraz 4096×2160, cechujący się lepszymi parametrami w kontekście jego wykorzystania jako domowe centrum multimedialne.

W nomenkulaturze spotkać można również inne określenia dla telewizorów 4K – UDTV oraz QFHD. Potocznie stosuje się także oznaczenie 4K UHD.

Jakie parametry uwzględniać przy wyborze telewizora 4K?

Czego możemy się spodziewać pod obecnych telewizorach 4K UHD? Co brać pod uwagę?

Marka telewizora

Rodzaj technologii przekazywania obrazu

Rozdzielczość matrycy telewizora

Odświeżanie obrazu w Hz

System Smart TV

Technologia HDR

Dostępna komunikacja

Złącza oraz tunery

Klasa energetyczna telewizora

Jak wybrać najlepszy telewizor 4K względem ceny?

Obecnie ceny telewizorów 4K znacząco spadły i podstawowy model możemy kupić już za cenę poniżej 2000 zł. Zobaczmy, jakie możliwości oferują telewizory 4K w zależności od przyjętego przedziału cenowego.

telewizor 4K UHD 65-calowy SAMSUNG UE65TU8502U Smart TV LED Wi-Fi
telewizor 4K UHD 65-calowy SAMSUNG UE65TU8502U Smart TV LED Wi-Fi

Tani telewizor 4K do 2000 zł

  • W cenie do 2000 zł trudno liczyć na zaawansowane technologicznie rozwiązania. Niemniej jednak nadal otrzymamy pełną rozdzielczość 3840 x 2160 pixeli. Do tego możemy liczyć na odświeżanie rzędu przynajmniej 50Hz oraz dostęp do kompletu złącz – USB oraz HDMI. Niektóre modele oferują także łączność Wifi lub bluetooth, a nawet podstawową wersję HDR. Część telewizorów w tym przedziale cenowym występuje już w wersji Smart – z wgranym systemem operacyjnym. Może on różnić się w zależności od producenta, ale najczęściej będzie to Android.

Telewizor 4K od 2000 do 3000 zł

  • W tym przedziale cenowym dostajemy już pierwsze modele z technologią Ambilight, oferującą dodatkowe wrażenia estetyczne podczas oglądania telewizji. Dzięki temu nie przeszkadza nam ramka dookoła telewizora, jest bowiem podświetlana w czasie rzeczywistym w zależności od wyświetlanej treści. Część telewizorów w tej cenie oferuje także obsługę głosową. Niektórzy producenci prezentują też technologię timeshift, która pozwala cofać i zatrzymywać programy telewizyjne. Przekątna ekranu w tym przypadku to z reguły około 45-50 cali.

Dobry telewizor 4K Od 3000 zł do 4000 zł

  • To już wysoka półka cenowa. Telewizory w tym przedziale oferują głęboki kontrast, prawdziwie ciemną czerń i doskonałe odwzorowanie barw. Oczywiście możemy liczyć na pakiet usług Smart, a także współpracę z DLNA, technologią, która umożliwia współdzielenie zasobów multimedialnych. Niektóre modele telewizorów mają już lekko zakrzywiony ekran, najczęściej o przekątnej 50-55 cali.

Telewizor 4K od 4000 do 5000 zł

  • Tutaj dostajemy pełny pakiet opcji – od technologii zaawansowanego HDR, przez najnowszą wersję Ambilight, aż po możliwość przewijania programów w czasie rzeczywistym. W tym przedziale cenowym możemy także liczyć na żywe, świetnie odwzorowane kolory, głęboką czerń i imponujący kontrast. Oczywiście telewizory otrzymują wsparcie systemów operacyjnych i poszerzonego pakietu złączy HDMI oraz USB, dzięki którym podłączymy do telewizora dodatkowe urządzenia. Komunikację bezprzewodową zapewniają bluetooth i Wifi. Przekątna ekranu potrafi sięgnąć nawet 65 cali.

Najlepsze telewizory 4K powyżej 5000 zł

  • Powyżej 5000 zł możemy już wybierać spośród najnowszych, aktualnie dostępnych rozwiązań. Telewizory w tym przedziale cenowym to realistyczne odwzorowanie kolorów, doskonała głębia czerni, barw i wysoki kontrast. Oczywiste stają się takie rozwiązania, jak HDR czy Ambilight oraz dźwięk przestrzenny. Naturalnie telewizory posiadają zintegrowany system operacyjny, dostęp do Internetu, a często także wgraną platformę Netflix i Google Store. Rozdzielczość 4K zyskuje nowy wymiar dzięki bardzo wysokim przekątnym ekranu, które dochodzą do 85 cali. Do podświetlenia ekranu często wykorzystywana jest technologia OLED, dzięki którym barwy są odzwierciedlane jeszcze bardziej rzeczywiście. Częstotliwość ekranu w przypadku najlepszych telewizorów 4K przekracza 100Hz, dzięki czemu obraz jest niezwykle płynny.

Telewizory 4K UHD ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory 4K Ultra HD. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like

Leave A Reply