digitalmax.pl

21 października 2018

Szafka RTV pod telewizor

Szafka rtv pod telewizor

Telewizor zawieszony na ścianie niczym obraz – ta wizja, inspirowana amerykańskimi filmami i zdjęciami z domów gwiazd – jeszcze dekadę temu pobudzała naszą wyobraźnię i była często jednym z powodów zakupu dużego plazmowego telewizora. Dziś ten rodzaj montażu jest standardem, stosowanym przez posiadaczy większych telewizorów. Ciągle jednak wielu z nas tradycyjnie stawia telewizor na szafce. W przypadku małych telewizorów nie wymaga to szczególnie pogłębionej refleksji, jednak w przypadku gdy mebel musi dźwigać urządzenie pokaźnych gabarytów, a przy tym spełniać jeszcze dodatkowe funkcje – pomieścić również inne sprzęty, ukryć kable, stanowić schowek na płyty DVD, a także stanowić spójny element aranżacji pomieszczenia – warto starannie rozważyć kilka istotnych czynników.

Przede wszystkim należy określić wielkość szafki pod telewizor – jej długość, głębokość, a przede wszystkim wysokość, która w przypadku tego mebla ma szczególne znaczenie.

Wysokość szafki lub stolika pod telewizor powinna być dostosowana do wysokości, na jakiej spoczywa nasz wzrok podczas oglądania telewizji w pozycji, jaką najczęściej przyjmujemy. Wysokość mebla będzie zatem wypadkową wysokości sofy czy fotela, w którym zasiadamy, oraz uśrednionego wzrostu domowników korzystających z telewizora.

Ponadto wysokość szafki będzie też zależna od rozmiarów telewizora – ze względów bezpieczeństwa im urządzenie większe, tym mebel pod nim powinien być niższy.

Planując szerokość szafki, bierzmy pod uwagę nie tylko szerokość urządzenia, ale również wymiary ewentualnych głośników, które ustawimy po jego bokach.

Oczywiście bardzo ważna jest stabilność, solidność i trwałość szafki – w przypadku mebla , który ma dźwigać drogi sprzęt nie powinniśmy oszczędzać na jakości. Dotyczy to zwłaszcza szafek pod telewizory plazmowe, z reguły większe i cięższe od urządzeń z ekranami ciekłokrystalicznymi.

Zwróćmy także uwagę na funkcjonalność projektu mebla względem naszych potrzeb. Czy poniżej telewizora będą stały inne urządzenia RTV, jak odtwarzacze DVD czy dekodery? Czy będzie ich dużo i czy wymagają dobrej wentylacji (jak np. komputer do oglądania filmów)? Czy przydadzą nam się szafki i szuflady do przechowywania kolekcji filmów DVD, kabli lub instrukcii obsługi? Pamiętajmy, by nie komplikować sobie życia i przewidywać tego typu potrzeby w sposób racjonalny, unikając tak niedostatku, jaki i nadmiaru miejsca. Zbyt dużo wolnej przestrzeni dookoła urządzenia, puste półki i niezagospodarowane szafki to kolejne powierzchnie do sprzątania, jednym słowem bezużyteczne zbiorowiska kurzu albo zbędnych bibelotów.

Przemyślny kwestię okablowania, oceniając położenie otworów znajdujących się w tylnej części szafki, aby przewody nie okazały się względem nich za krótkie.

Chcąc zaoszczędzić sobie pracy unikajmy raczej gromadzących kurz stolików rzeźbionych, a zwłaszcza szklanych lub ze szklanymi elementami, na których doskonale widoczne będą wszelkie ślady i zabrudzenia.

Najlepsze pytania do wpisu:

Wasze opinie i komentarze

 1. Fabi
  9 października 2014

  Leave a Reply

  A ja mam telewizor na komodzie 😛 Niestety nie mieliśmy już miejsca na dodatkową szafkę 🙂 Ale jak się ma spory salon, to takie centrum multimedialne można zrobić przy pomocy fajnej szafki rtv.

 2. Tomtom
  29 stycznia 2015

  Leave a Reply

  Szkło, rzeźbienia i wgłębienia to rzeczywiście utrudnianie sobie życia na własne życzenie, ale dodać trzeba że słabej jakości laminat to też słaba opcja – łatwo „chwyta” brud, rysuje się i w ogóle szybko „zużywa”.

Formularz dodawania komentarzy


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>