TV wg typu

Telewizor LCD

Telewizor LCD

Na rynku telewizorów istnieje kilka rodzajów ekranów. Obecnie wyróżnia się ich dwa główne typy – plazmowy oraz LCD. Oba rodzaje ekranów odbiorników są tworzone z innego rodzaju materiału, co ma wpływ na ich jakość oraz cenę.

Telewizory LCD dzierżą obecnie palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o popularność. Szturmują rynek już od wielu lat, odbierając koronę telewizorom plazmowym – relatywnie lepszym, lecz droższym, cięższym, pobierającym większą ilość energii i trudniejszym w produkcji, oraz całkowicie wypierając z rynku telewizory kineskopowe CRT.

Popularność zawdzięczają głównie ze względu na stosunkowo wysoką jakości obrazu w korelacji z ceną.

Liquid Cristal Display to inaczej mówiąc wyświetlacz, który zbudowany jest z kryształków, znajdujących się w stanie pomiędzy cieczą, a ciałem stałym. Ekrany w przypadku telewizorów LCD składają się z milionów komórek wypełnionych właśnie takimi kryształkami.

Cykliczne poprawianie jakości obrazu

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne są swego rodzaju kompromisem między starym typem ekranów a drogimi, zaawansowanymi plazmami – płaskie, lekkie, ustawne, dostępne w dowolnych rozmiarach, a przede wszystkim tanie – to głównie tym argumentem zdobyły serca i portfele konsumentów, pomimo że wyświetlany przez LCD obraz nie jest doskonały.

Mniejszy niż w telewizorach plazmowych kąt widzenia, słabszy kontrast, a przede wszystkim gorsze odwzorowanie czerni sprawiają, że producenci telewizorów LCD cały czas starają się udoskonalać tę technologię. W ekranach LCD z technologią IPS (In-Plane-Switching) kąt widzenia jest znacznie rozszerzony (aż do 175 stopni; standardowo w LCD obraz ciemnieje i traci kontrast już przy patrzeniu na ekran pod kątem 50-60 stopni).

Ostatnią i prawdopodobnie szczytową fazą rozwoju ekranów ciekłokrystalicznych, w których parametry wyświetlania obrazu są już często naprawdę zadowalające, jest technika podświetlenia matrycy diodami LED w zastępstwie tradycyjnej świetlówki CCFL.

W przeciwieństwie do telewizorów plazmowych, w sektorze LCD możemy wybierać spośród urządzeń różnych wielkości – od miniaturowych telewizorów przenośnych i samochodowych po te naprawdę ogromne, o przekątnych powyżej 100 cali.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze?

Wybierając telewizor z ekranem LCD, z całą pewnością należy zwrócić uwagę również na to, że na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje takich ekranów:

 • Pierwszym jest matryca TN, której największą wadą jest jednak to, że nie odwzorowuje w pełni widzianych kolorów.
 • Następnym modelem jest matryca MVA i PVA. Posiada ona wysokie kąty widoczności oraz lepsze odwzorowanie widzianych barw.
 • Najlepszym wyborem jest jednak matryca IPS, która jest najdroższa, ale jednocześnie posiada najkrótszy czas reakcji piksela, a dodatkowo charakteryzuje się wysoką jakością wyświetlanych barw.

Ważna jest także sama rozdzielczość ekranu, czyli tryb pracy wyświetlacza. O co chodzi? W skrócie można uznać, że jest to ilość pikseli, która znajduje się, zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Przed zakupem należy sprawdzić także jasność konkretnego modelu, czyli inaczej mówiąc jego luminację. Im jaśniejszy ekran, tym lepsze będą kolory oraz sama jakość oglądania filmów. Na ciemnych telewizorach wiele szczegółów po prostu umyka.

Najważniejsze złącza, które powinien posiadać taki telewizor, to na przykład HDMI, czyli złącze cyfrowe oraz audio czy DVI, które również jest złączem cyfrowym i pozwala na płynną komunikację z komputerem.

Decydując się na telewizor LCD, warto sprawdzić także czy jest to tak zwany Smart TV. Dzięki temu bez problemu będzie można łączyć się za pośrednictwem WIFI i tym samym korzystać z aplikacji, na przykład tych, które służą do oglądania filmów online. Na uwagę zasługują także wszystkie pozostałe aplikacje, które usprawnić mogą korzystanie z telewizora oraz wbudowane funkcje, takie jak możliwość sterowania głosem.

Jakie są najważniejsze plusy i minusy telewizorów z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym?

Telewizory LCD oraz plazmowe mają swoje mocne jak i słabe strony. Jakie zalety, a jakie wady posiadają telewizory wyposażone w ekran LCD?

Zalety telewizorów LCD

 • Do zalet z pewnością należy niższa cena.
 • Telewizory LCD są najbardziej dostępnymi płaskimi telewizorami, ponieważ ich produkcja jest najmniej wymagająca.
 • Dodatkowo, ekrany LCD nie mają żadnego problemu z wysoką jasnością oraz oferują równomierne podświetlenie panelu.
 • Szeroki zakres wyboru telewizora względem rozdzielczości, wielkości ekranu czy też dostępnych funkcji.
 • W przeciwieństwie do telewizorów plazmowych, telewizory LCD nie są zagrożone zjawiskiem wypalania obrazu.

Wady telewizorów LCD

 • Największą wadą telewizorów LCD jest gorszy kąt obserwacji od chociażby plazmowych odpowiedników. Matryca LCD oferuje znacznie mniejsze kąty widzenia, przez co przy patrzeniu pod większym kątem obraz zaczyna tracić barwy i kontrast.
 • Telewizory LCD również mają gorsze odwzorowanie czerni od swoich plazmowych odpowiedników.
 • Dłuższy jest również czas reakcji, co powoduje mniejszą płynność przy wyświetlaniu szybko zmieniających się sekwencji.

Podsumowanie

Dobry wybór dla mniej wymagających użytkowników. Telewizory LCD oferują dobrą jakość za przystępną cenę. Obraz wyświetlany przez te ekrany jest jasny oraz równomiernie podświetlony.

Problematyczne mogą się jednak okazać małe kąty widzenia oraz słabe odwzorowanie czerni. Oferują dobry stosunek ceny do jakości.

Jaki telewizor LCD wg ceny? Przegląd możliwości

Tani telewizor LCD do 500 zł

telewizor samochodowy LCD 22-calowy Nvox 22C510FHB Full HD
telewizor samochodowy LCD 22-calowy Nvox 22C510FHB Full HD
 • W przedziale do 500 złotych wybór telewizorów LCD nie jest taki duży, ale z całą pewnością znaleźć można propozycje, które sprostają oczekiwaniom mało wymagającym odbiorcom. Przede wszystkim są to TV o małej przekątnej, z reguły do 24 cali. Oczywiście w tym przedziale nie znajdzie się modeli typu Smart TV, a więc nie łączą się one z internetem, co sprawia, że niemożliwe jest korzystanie z aplikacji. Na pewno są to jednak trafione telewizory dla każdego, kto potrzebuje nieskomplikowanego, niewielkiego odbiornika i nie ma zbyt wielu wymagań.

Telewizor LCD od 500 do 1000 zł

telewizor LCD 32-calowy Philips 32PHT4503/12 HD Ready
telewizor LCD 32-calowy Philips 32PHT4503/12 HD Ready
 • Więcej interesujących modeli znaleźć można w budżecie od 500 do 1000 złotych. W tej kwocie znaleźć już można modele 32-calowe w formacie HD Ready, który sprawia, że uzyskane kolory są intensywne i przyciągają wzrok. Także w tym przypadku większość modeli nie ma połączenia Wi-Fi, co sprawia, że niemożliwe jest korzystanie z aplikacji. Pojawia się natomiast możliwość podłączenia innego sprzętu, dzięki wejściom USB oraz HDMI.

Dobry telewizor LCD od 1000 do 1500 zł

telewizor LCD 55-calowy Manta 55LUS79T 4K UHD LED HDR Wi-Fi Smart TV
telewizor LCD 55-calowy Manta 55LUS79T 4K UHD LED HDR Wi-Fi Smart TV
 • Od 1000 do 1500 złotych znaleźć można już telewizory, które są dobrej jakości i umożliwiają oglądanie filmów przyrodniczych oraz kanałów sportowych w przyjemnej rozdzielczości. Droższe modele dodatkowo posiadają Smart TV, co sprawia, że płynnie korzystać można z wielu aplikacji dostępnych na telewizorze. W większości przypadków są to już duże modele, nawet w okolicach 50 cali, które sprawdzą się na większych przestrzeniach. Format 4K UHD zapewnia obraz wysokiej jakości. Jasny ekran sprawia, że dostrzec można wszelkie widoczne na telewizorze szczegóły.

Telewizor LCD od 1500 do 2000 zł

telewizor LCD 49-calowy LG 49UM7400 4K HDR SmartTV
telewizor LCD 49-calowy LG 49UM7400 4K HDR SmartTV
 • Od 1500 do 2000 złotych znaleźć można sporo propozycji, które zasługują na chwilę uwagi. Przekątna ekranu nawet 55 cali sprawia, że ekran może zadowolić nawet tych bardziej wybrednych. Lepsza jest również intensywność kolorów w telewizorach w tym przedziale cenowym. Naturalnie prawie wszystkie modele z tego przedziału posiadają Smart TV. Klasa energetyczna A+ sprawia, że telewizory działają dzięki minimalnemu poborowi mocy, co przyczynia się do dbania o środowisko. Technologia HDR sprawia, że barwy są intensywne. Są to telewizory polecane przede wszystkim do oglądania filmów przyrodniczych.

Telewizor LCD od 2000 do 3000 zł

telewizor LCD 65-calowy Samsung UE65RU7022K Smart TV Wi-Fi 4K
telewizor LCD 65-calowy Samsung UE65RU7022K Smart TV Wi-Fi 4K
 • W budżecie od 2000 do 3000 złotych znaleźć można telewizory jeszcze lepszej jakości. Obowiązkowo każdy z nich posiada system Smart TV. Dzięki temu bez żadnych problemów można korzystać ze wszystkich aplikacji, które znajdują się na telewizorze. Technologia HDR także jest w tym przedziale normą, a do tego dochodzi kilka wejść USB oraz HDMI, które umożliwiają podłączenie wielu sprzętów jednocześnie, co w wielu sytuacjach jest bardzo praktyczne. Często posiadają także wbudowane głośniki o bardzo wysokiej jakości, co zapewnia płynny dźwięk.

Najlepszy telewizor LCD od 3000 zł

telewizor LCD 65-calowy Panasonic TX-65FX740E 4K HDR Smart TV Bluetooth Wi-Fi
telewizor LCD 65-calowy Panasonic TX-65FX740E 4K HDR Smart TV Bluetooth Wi-Fi
 • Jak wiadomo, telewizory, które kosztują powyżej 3000 złotych, to już znacznie lepsza półka. Nic więc dziwnego, że posiadają one te najlepsze funkcje i oraz najnowsze rozwiązania technologiczne. Przede wszystkim obecny jest system Smart TV, z reguły najnowszy Android. Do tego dochodzi głębia obrazu, co w połączeniu z bardzo dużym ekranem daje pełnię doznań. Telewizory posiadają najwyższą klasę energetyczną i zużywają niewiele energii. Do tego posiadają systemy sterowania głosem, które są bardzo praktyczne.

W skrócie, czyli jakie parametry są istotne?

Warto pamiętać także o tym, aby nie kupować telewizora w ciemno i już na samym początku sprawdzić jego parametry. Liczy się przede wszystkim:

 • przekątna ekranu,
 • format obrazu,
 • kąt widzenia,
 • czas reakcji piksela.

Oprócz tego warto skupić się na:

 • rozdzielczości,
 • współczynniku kontrastu,
 • jasności,
 • ilości i typie złączy.

Telewizor powinien być dopasowany do przestrzeni, którą się dysponuje, tak aby widzieć ekran w optymalnej możliwej jakości.

Telewizory LCD ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory LCD. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like

Leave A Reply