TV wg typu

Telewizor plazmowy

Telewizor plazmowy

Przed kupnem telewizora, jednym z najważniejszych kryteriów dla kupującego jest rodzaj wyświetlacza. Jak bardzo popularna jest technologia plazmowa? Czym ona właściwie jest? Jakie są jej mocne i słabe strony?

Co ciekawe, telewizory plazmowe nie są nimi w tradycyjnym sensie, ponieważ potrzebują zewnętrznego tunera do odbierania programów. Sam ekran to połączone szyby, między którymi znajduje się przestrzeń wypełniona gazem. Po przyłożeniu napięcia, zaczyna on emitować światło. Taka specyfika spowodowała, że plazmy były dostępne tylko w wariantach o przekątnej powyżej 32 cali.

Czym charakteryzuje się ekran plazmowy?

telewizor plazmowy Samsung PS-42C62H HD Ready, 42 cale, o rozdzielczości 1366x768
telewizor plazmowy Samsung PS-42C62H HD Ready, 42 cale, o rozdzielczości 1366×768
Ekrany plazmowe to wyświetlacze wykorzystujące do tworzenia obrazu plazmę i luminofor. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością obrazu, doskonałym odwzorowaniem barw, najlepszą jakością wyświetlania czerni spośród wszystkich płaskich ekranów, bardzo wysokim kontrastem, pełnym kątem widzenia oraz możliwością budowania nawet bardzo dużych matryc o ponadstandardowych przekątnych. Czyżby ideał wśród wyświetlaczy? Owszem, blisko, ale… niestety, historia produkcji telewizorów plazmowych oficjalnie dobiegła końca.

Krótka historia rynkowa telewizorów plazmowych

Pierwsze plazmy pojawiły się w sprzedaży w drugiej połowie lat 90. XX wieku za sprawą firmy Pioneer. Dzięki swoim znakomitym właściwościom i stale rosnącym powierzchniom ekranów zdominowały rynek wysokiej klasy telewizorów i telewizji HDTV, stając się synonimem jakości. W zakresie jakości emitowanego obrazu przez długi czas wygrywały i nadal wygrywają z rozwijającą się technologią wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD), jednak o ich losie zadecydował aspekt ekonomiczny.

Już w pierwszych latach nowego milenium stało się jasne, że telewizory plazmowe nie mają szans tańszymi – zarówno w produkcji, jak w eksploatacji (mniejsze zużycie prądu) urządzeniami z wyświetlaczem LCD. Niższa cena okazała się dla przeciętnego konsumenta bardziej znacząca niż jakość obrazu. W efekcie w 2014 roku ostatni koncern produkujący telewizory plazmowe oficjalnie ogłosił zakończenie wszelkich działań związanych z tymi urządzeniami, choć oczywiście nadal są one obecne na rynku.

Zalety telewizora plazmowego

Mimo że technologia ta jest w odwrocie i powoli zanika, to wciąż znajduje wielu zwolenników. A to ze względu na kilka kluczowych zalet.

  • Pierwszą z nich jest fakt, iż piksele świecą własnym światłem, co przekłada się na dobry parametr kontrastu oraz solidny obraz, nawet w przypadku oglądania go pod dużym kątem.
  • Nowsze modele, w przeciwieństwie do swoich pierwowzorów są energooszczędne, a pobór prądu nie odbiega od parametrów telewizorów LCD.
  • Telewizory plazmowe charakteryzują się dużą przekątną ekranu oraz są bardzo cienkie, dzięki czemu świetnie nadają się do powieszenia na ścianie.

Wady telewizora plazmowego

Jak każda technologia, ta również nie jest pozbawiona wad.

  • Jedną z nich jest migotanie obrazu, zwłaszcza podczas emisji jasnych odcieni. Dostrzega ją tylko widz o wysokiej wrażliwości odbioru i zależy od parametru częstotliwości odświeżania obrazu.
  • Zdarza się, że dochodzi do występowania zjawiska powidoku, które występuje po długim wyświetlaniu statycznego obrazu, który po jakimś czasie zanika.
  • Modele plazmowe są relatywnie ciężkie.
  • W porównaniu do modeli LCD plazmy są droższe, a przy ewentualnych uszkodzeniach znacznie trudniejsze do naprawy.

Podstawowe parametry telewizorów plazmowych

telewizor plazmowy 3D 55-calowy Panasonic TX-P55VT50
telewizor plazmowy 3D 55-calowy Panasonic TX-P55VT50
Parametry, na które dobrze jest zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor, to przede wszystkim:

  • format obrazu – w przypadku formatu nie musimy się zbytnio zastanawiać, który wybrać, ponieważ telewizory plazmowe sprzedawane są w formacie 16:9. Wiążę się to ze sporą ilością gier oraz filmów wydawanych w tym właśnie formacie – by uniknąć więc zbędnych komplikacji, uznano taki rozmiar za stałą.
  • kontrast obrazu – obraz zazwyczaj składa się z miejsc jaśniejszych i ciemniejszych – podzielenie tych wartości przez siebie daje nam tak zwany kontrast. Wiemy dzięki niemu, jak duży zakres jasności jest w stanie wygenerować nasz telewizor plazmowy. Kontrast obrazu można podzielić na statyczny, czyli możliwy do osiągnięcia na jednym kadrze bądź zdjęciu, ale wyróżniamy i dynamiczny, czyli działanie wykonane na maksymalnej i minimalnej jasności nie zdjęcia, ale całkowitych możliwości ekranu.
  • częstotliwość odświeżania – obraz na ekranie odświeża się co jakiś czas, który mierzymy w Hertzach (Hz) i nazywamy właśnie częstotliwością odświeżania. Jeśli czas przerwy między poszczególnymi odświeżeniami możemy dostrzegać migotanie obrazu – niekiedy tylko pod pewnym kontem da się zaobserwować to zjawisko, na wprost pozostaje niezauważalne.
  • rozdzielczość – określa liczbę pikseli na ekranie dzieląc je kolejno na rzędy (w poziomie) i kolumny (w pionie). Na rynku można spotkać dwie rozdzielczości telewizorów plazmowych – HD Ready 1366×768 i Full HD o wartościach 1920×1080.
  • jasność – czyli największa możliwa jasność ekranu. Parametr ten podaje się w cd/m², czyli kandelach na metr kwadratowy. Podstawowy przedział podawany przez producentów waha się między 500, a nawet 1000 cd/m², warto jednak pamiętać, że liczby te w praktyce często są zaniżane proporcjonalnie do ilości jasnych pól na ekranie – opcja ta nosi nazwę ABL.
  • czas reakcji matrycy – pozwala nam dowiedzieć się, ile dokładnie czasu potrzebuje piksel na zmianę jasności. W przypadku telewizorów plazmowych czas reakcji matrycy jest bardzo niski, wynosi 0,001 milisekundy, są to na prawdę niskie liczby, zważając, że obraz dobrej jakości uzyskamy już przy czasie 5 milisekund.
  • przekątna ekranu – to po prostu odległość od jednego, do drugiego rogu ekranu podana w calach. Parametr ten można łatwo przeliczyć na centymetry – wystarczy pamiętać, że jeden cal to 2,54 centymetrów. Telewizory plazmowe często posiadają bardzo duże przekątne, nawet ponad 100 cali.

Telewizory ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like
1 comment on “Telewizor plazmowy
  • Odpowiedz

    Grabarz

Leave A Reply