TV wg typu

Telewizor LED

Telewizor LED

Technologia LED staje się coraz popularniejsza. Nic więc dziwnego, że doskonale odnajduje się ona także w przestrzeni telewizyjnej.

Popularne określenie telewizor LED wprowadza niejako w błąd wielbicieli nowinek technologicznych. Tak naprawdę bowiem urządzenie to nie reprezentuje żadnej nowej technologii – jest to najbardziej obecnie powszechny i szeroko dostępny typ telewizora z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym LCD, z tą różnica, że źródłem podświetlenia ekranu nie jest tradycyjna świetlówka CCFL lecz diody LED.

Wybór odpowiedniego telewizora jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie od tego zależy jakość widzianego obrazu. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze modele, które posiadają liczne funkcje i udogodnienia. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na telewizory LED, które poszczycić się mogą bardzo dobrą jakością.

Wpływ diod na jakość obrazu

Czy jednak fakt, że telewizor LED tak naprawdę nie istnieje, oznacza, że nie mamy czym się emocjonować? Absolutnie nie – ta drobna zmiana, jaką jest zastąpienie źródła podświetlenia diodami, okazała się naprawdę dużym krokiem naprzód jeśli chodzi o jakość telewizorów LCD. To dzięki niej bowiem jakość obrazu znacznie się poprawiła – przede wszystkim pogłębione zostało odwzorowanie czerni, które do dziś jest najsłabszą stroną standardowych wyświetlaczy LCD.

Dodatkowym plusem jest fakt, że urządzenia LED LCD są przyjazne dla środowiska, ponieważ w przeciwieństwie do podświetlanych lampami CCFL ekranów są wysoce energooszczędne.

Rodzaje technologii w telewizorach LED

Wyróżniamy dwa typy telewizorów LED LCD:

 • pierwszy z nich wykorzystuje technologię local dimming (Full LED) – ekran LCD jest podświetlany za pomocą diod LED umieszczonych z tyłu na całej powierzchni matrycy;
 • drugi nosi nazwę Edge LED – to podświetlenie krawędziowe, w przypadku którego diody są umieszczone tylko w listwach po obu stronach ekranu.

Technologia nadal będzie rozwijana, prawdopodobnie jednak ta najbardziej zaawansowana postać telewizorów LCD jest zarazem ostatnią fazą ich rozwoju.

Plusy i minusy telewizorów LCD z podświetleniem ledowym

Telewizory LED są aktualnie bardzo chętnie wybierane, choć warto mieć świadomość, że również one mają swoje zalety, jak i wady. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Zalety telewizorów LED

Dobra wiadomość to ta, że telewizory LED mają zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad.

 • Przede wszystkim są to urządzenia, które cechują się niskim zużyciem energii. Jest to znacząca różnica, jeśli porówna się je ze sprzętami innego typu.
 • Dodatkowo istnieje na rynku bardzo duży przekrój ewentualnych rozmiarów. Telewizory LED mogą być nawet bardzo małe (znacznie poniżej 30 cali) i nie wpływa to na odbiór.
 • W głównej mierze skomponowane są z ekologicznych elementów, a więc są przyjazne środowisku.
 • Tym, co różni je od tradycyjnych telewizorów, jest także zwiększona głębia kolorów oraz intensywność czerni. Są to modele polecane zwłaszcza miłośnikom filmów przyrodniczych oraz kanałów sportowych, ponieważ telewizory typu LED doskonale radzą sobie z emisją ruchu.

Wady telewizorów LED

Jak już było wspomniane, wad jest stosunkowo niewiele, a już zdecydowanie nie przeważają one nad plusami posiadania takiego telewizora. Niemniej jednak zaliczyć można do nich:

 • telewizory LED z funkcją EDGE, w których nie podświetlano całego ekranu, a więc obraz nie jest najlepszej jakości.
 • Oprócz tego zniechęcająco działała sama cena (w początkowej fazie wprowadzenia technologii). Teraz natomiast powoli telewizory LED osiągają przystępne dla większości ceny.

Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze telewizora LED?

Jest kilka istotnych kwestii, na które faktycznie warto zwrócić swoją uwagę.

 • Przede wszystkim bardzo ważna jest częstotliwość odświeżania. Jeśli wartość odświeżania jest zbyt niska, ekran może być zamglony i niewyraźny. W wielu dobrych modelach LED, jest to wartość na poziomie 600 Hz. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku odtwarzania filmów 3D.
 • Atutem telewizorów LED jest również to, że aktualnie sprzedawane są one w wersji panoramicznej, czyli 16:9. Jest to bardzo popularny format ekranu, bo właśnie w nim powstają najnowsze filmy oraz znaczące gry.
 • Dużą rolę odgrywa także jasność obrazu. Im jest on jaśniejszy, tym lepiej widać szczegóły filmu oraz lepszej jakości są ukazywane kolory. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze warto wybierać model o najbardziej jasnym ekranie. Modele, które posiadają wysokie rozjaśnienie, z reguły polecane są do większych i doskonale nasłonecznionych pomieszczeń. W najnowszych modelach oczywiście poziom jasności najczęściej można ustawić manualnie.
 • Ważna jest także rozdzielczość, o której nie można zapominać. Im wyższa, tym ekran ukazuje więcej szczegółów. Dedykowane jest to zwłaszcza osobom, które oglądają dużo kanałów sportowych oraz przyrodniczych, ponieważ w ich przypadku każdy szczegół odgrywa bardzo dużą rolę.
 • Oczywiście pod uwagę bierze się też przekątną matrycy. Im jest ona większa, tym większy będzie obraz.

Jaki telewizor LED wg ceny? Przegląd możliwości

Tani telewizor z podświetleniem do 500 zł

telewizor 24-calowy Manta 24LHN120D LED HD Ready DVB-C/T2 12/240V
telewizor 24-calowy Manta 24LHN120D LED HD Ready DVB-C/T2 12/240V
 • W kwocie do 500 złotych znaleźć można wiele prostych, aczkolwiek funkcjonalnych modeli, które dobrze sprawdzą się w przypadku mało wymagających osób. Z reguły są to telewizory o niewielkiej przekątnej, zazwyczaj są to około 19-24 cale, a więc mogą się sprawdzić do kuchni czy łazienki. Nie posiadają one systemu Smart TV, przez co korzystanie z aplikacji jest niemożliwe. Niemniej jednak modele te zapewniają jasny obraz przyzwoitej jakości. Brak w nich dodatkowych funkcji oraz najnowszych technologii.

Telewizor ledowy od 500 do 1000 zł

telewizor 24-calowy LG 24TL510S IPS HD Ready
telewizor 24-calowy LG 24TL510S IPS HD Ready
 • Dobrym wyborem jest przejrzenie modeli między 500 a 1000 złotych, ponieważ w tym przedziale wybór jest nieco większy i bardziej korzystny. Przede wszystkim, tym co wyróżnia te telewizory, jest nieco większy ekran, często sięgający nawet 24 cali. Są to telewizory LED raczej bez systemu Smart TV, natomiast zapewniają odbiór dobrej jakości, które sprawdzą się po prostu do oglądania telewizyjnych kanałów.

Dobry telewizor z podświetlaniem od 1000 do 1500 zł

telewizor 43-calowy Philips 43PUS6504/12 LED 4K HDR
telewizor 43-calowy Philips 43PUS6504/12 LED 4K HDR
 • W kwocie od 1000 do 1500 złotych można już nieco bardziej poszaleć. Przede wszystkim pojawiają się w większej liczbie telewizory, które posiadają technologię Smart TV. Czasami jest to Android, w nieco słabszych telewizorach, jest to oprogramowanie narzucone przez producenta. Są to już telewizory o większej przekątnej, nawet przynajmniej 43 cali. Format HD 4K UHD sprawia, że obraz jest ostry, a głębia kolorów w pełni zadowalająca. Dodatkowo telewizory częściej umożliwiają łączność bezprzewodową przy pomocy Wi-Fi, co umożliwia obsługiwanie internetu oraz aplikacji różnego typu.

Telewizor LED od 1500 do 2000 zł

telewizor 43-calowy LG 43UM7050PLF 4K Smart TV Wi-Fi
telewizor 43-calowy LG 43UM7050PLF 4K Smart TV Wi-Fi
 • Ciekawe modele znaleźć można w budżecie od 1500 do 2000 złotych. Najczęściej są to już Smart TV o systemie operacyjnym Android lub własnym systemie producenta. Z reguły są to telewizory spore, 55 calowe, czyli takie, które nadają się w pełni do większych salonów czy pokoi. Zapewniona jest głębia obrazu, w sam raz do oglądania filmów przyrodniczych czy rozgrywek sportowych. Obecna jest technologia HDR, która odpowiada za jakość obrazu. Dostępne są w większej ilości łącza USB oraz HDMI, które umożliwiają podłączenie własnego sprzętu.

Telewizor z ledowym podświetleniem od 2000 do 3000 zł

telewizor 55-calowy Samsung UE55MU7002 2300 Hz 4K HDR Smart TV
telewizor 55-calowy Samsung UE55MU7002 2300 Hz 4K HDR Smart TV
 • W budżecie od 2000 do 3000 złotych znaleźć można wiele telewizorów wysokiej jakości, które zasługują na uwagę. Nie brakuje modeli o przekątnej nawet 65 cali. W tym przedziale pojawiają się również odbiorniki o zakrzywionym lekko ekranie, który sprawia wrażenie, jakby oglądało się produkcje w formacie 3D. Są to telewizory energooszczędne, dzięki czemu nie zużywają tyle prądu, co ich poprzednicy. Naturalnie telewizor łączy się z WIFI i obsługuje wszystkie najnowsze aplikacje.

Najlepszy telewizor LED od 3000 zł

telewizor 65-calowy LG 65UM7510 Smart TV 4K HDR Wi-Fi Bluetooth
telewizor 65-calowy LG 65UM7510 Smart TV 4K HDR Wi-Fi Bluetooth
 • Ostatnią grupą są telewizory powyżej 3000 złotych. Jak łatwo można zauważyć, jest to już naprawdę wyższa półka. W budżecie 3000-4000 zł dostać można wysokiej jakości telewizor nawet 70-calowy. Format 4K UHD zapewnia głębie kolorów oraz obraz najwyższej jakości. Widoczne jest to podczas oglądania rozgrywek sportowych czy produkcji przyrodniczych. Technologia HDR jest tego najlepszym potwierdzeniem. Oczywiście są to modele Smart TV, które pracują na najlepszych systemach operacyjnych i posiadają liczne aktualizacje.

Podsumowanie, czyli dlaczego warto wybrać telewizor LED?

Telewizory tego typu posiadają liczne zalety, które wyróżniają je na tle pozostałych. Przede wszystkim poszczycić się mogą prawdziwą głębią czerni, która jest o wiele intensywniejsza, niżeli w przypadku telewizorów LCD.

Dodatkowo zapewniony jest odpowiedni kontrast, który sprawia, że widziane kolory mają lepszy odcień.

Ekrany LED posiadają także lepsze podświetlenie na całej ich powierzchni, a do tego są energooszczędne i pobierają niewiele energii do tego, aby działać na najwyższych obrotach. Z początku są one z reguły droższe od telewizorów z ekranem LCD, ale finalnie okazują się tańsze w eksploatacji.

Telewizory LED ➱ Ranking luty 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory z podświetleniem ledowym. Data aktualizacji: ➱ Ranking luty 2024.

Tags:
You Might Also Like

Leave A Reply