digitalmax.pl

22 października 2018

Telewizor plazmowy

Telewizor plazmowy

Ekrany plazmowe to wyświetlacze wykorzystujące do tworzenia obrazu plazmę i luminofor. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością obrazu, doskonałym odwzorowaniem barw, najlepszą jakością wyświetlania czerni spośród wszystkich płaskich ekranów, bardzo wysokim kontrastem, pełnym kątem widzenia oraz możliwością budowania nawet bardzo dużych matryc o ponadstandardowych przekątnych. Czyżby ideał wśród wyświetlaczy? Owszem, blisko, ale… niestety, historia produkcji telewizorów plazmowych oficjalnie dobiegła końca.

Pierwsze plazmy pojawiły się w sprzedaży w drugiej połowie lat 90. XX wieku za sprawą firmy Pioneer. Dzięki swoim znakomitym właściwościom i stale rosnącym powierzchniom ekranów zdominowały rynek wysokiej klasy telewizorów i telewizji HDTV, stając się synonimem jakości. W zakresie jakości emitowanego obrazu przez długi czas wygrywały i nadal wygrywają z rozwijającą się technologią wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD), jednak o ich losie zadecydował aspekt ekonomiczny. Już w pierwszych latach nowego milenium stało się jasne, że telewizory plazmowe nie mają szans tańszymi – zarówno w produkcji, jak w eksploatacji (mniejsze zużycie prądu) urządzeniami z wyświetlaczem LCD. Niższa cena okazała się dla przeciętnego konsumenta bardziej znacząca niż jakość obrazu. W efekcie w 2014 roku ostatni koncern produkujący telewizory plazmowe oficjalnie ogłosił zakończenie wszelkich działań związanych z tymi urządzeniami, choć oczywiście nadal są one obecne na rynku.

Najlepsze pytania do wpisu:

Wasze opinie i komentarze

  1. Grabarz
    29 stycznia 2015

    Leave a Reply

    A pamiętam, jak jeszcze w 2011 roku mówiło się o „wielkim powrocie” telewizorów plazmowych, słyszało się nawet o wznowieniu produkcji na większą skalę ze względu na zwiększone zainteresowanie klientów. Z jednej strony szkoda, że jakość przegrywa z ekonomią, ale z drugiej strony pobór energii w plazmówkach przeraża – jestem za bardziej ekologicznymi rozwiązaniami.

Formularz dodawania komentarzy


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>