Nabycie telewizora z większą przekątną ekranu daje nam z reguły poszerzenie możliwości przeznaczenia odbiornika – chociażby ze względu na zaadaptowanie go do warunków salonu o dużej powierzchni użytkowej.
I tak modele telewizorów dysponujących przekątną obrazu od 40 do 46 calu pozwalają efektywniej szukać propozycji nie tylko na potrzeby posiadania odbiornika w niewielkiej przestrzeni kuchennej czy też małego pokoju, ale także telewizora do większego pomieszczenia, takiego jak chociażby pokój dzienny. Otrzymamy także od producentów znacznie więcej udogodnień, wpływających na komfort oglądania ulubionych pozycji TV. Jakie są zatem możliwości telewizorów od 40 do 46 cali?
Sekcje poradnika TV
Telewizor 40-46 cali – przeznaczenie
Telewizory powyżej 40 cali zaliczają się do grupy większych telewizorów; ich przekątna wynosi powyżej 101 cm, jest to więc odpowiednie urządzenie do oglądania filmów oraz wystarczająco duże, by wykorzystać możliwości konsoli do gier.
Gdzie postawić TV powyżej 40 cali?
Kupując telewizor powyżej 40 cali, należy szczególnie przemyśleć kwestię jego lokalizacji. Większe telewizory zwykle wybieramy do pokojów dziennych i salonów. Mebel, z którego będziemy oglądać telewizję i filmy, w przypadku telewizora 40-calowego powinien być oddalony od ekranu o ok. 2 metry, telewizor 42-calowy wymaga odległości ok. 215 cm, a 46-calowy – nie więcej niż 2,5 metra.
Plazma vs LCD LED do 46 cali – jaki wybrać?
Wybór nowoczesnych telewizorów powyżej 40 cali jest bardzo duży; w tym przedziale mamy już do dyspozycji – w przeciwieństwie do mniejszych telewizorów – urządzenia produkowane w zróżnicowanych technologiach i z rozmaitymi nowatorskimi funkcjami. Przede wszystkim na tym etapie możemy już wybierać między tańszym telewizorem LCD lub LCD LED a droższym wyświetlaczem plazmowym.
Telewizory z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym są lżejsze, ale jakość wyświetlanego obrazu – odwzorowanie kolorów, szerokość kąta widzenia, kontrast i głębia czerni – wypadają znacznie gorzej od plazmy. Sytuację poprawia zastosowany system podświetlenia Full LED (bardziej efektywnego niż występujące w modelach o mniejszej przekątnej podświetlenie Edge LED). Dodatkową korzyścią jest fakt, że telewizory LCD LED są bardziej energooszczędne, co ma znaczenie w przypadku większych urządzeń.
Najlepszy obraz uzyskamy w telewizorze plazmowym, który występuje w rozmiarze 40 cali i większym – musimy jednak liczyć się z wyższym zużyciem prądu, większą awaryjnością, dużym obciążeniem fizycznym (telewizory plazmowe są dużo cięższe) oraz oczywiście z wyższą ceną.
Jakie możliwości dają telewizory 40-46 cali?
W przeważającej większości telewizory o rozmiarze od 40 do 46 cali to modele LCD z podświetleniem LED, natomiast można w tej grupie już spotkać odbiorniki QLED. Cechują się one znacznie lepszym odwzorowaniem barw dzięki zastosowaniu technologii Quantum Dot (kropki kwantowe).
Zakup telewizora tej wielkości jedynie z matrycą HD Ready zdecydowanie mija się z celem – oferta odbiorników TV dysponujących ekranem 1920 x 1080 (Full HD) oraz 3840 x 2160 (Ultra HD) jest już na tyle bogata, że spokojnie wybierzemy za całkiem przyzwoitą cenę model o wysokiej rozdzielczości.
Technologia 3D jest wśród telewizorów 40-46 cali raczej rzadkością, z powodzeniem natomiast znajdziemy model z HDR, oferujący nam jeszcze większą głębię barw.
Nowoczesne telewizory 40, 42 i 46 calowe występują w wersjach z licznymi dodatkowymi funkcjami oraz rozwiązaniami, takimi jak Wi-Fi, Bluetooth czy Smart TV, obsługa tunerów DVB-T, DVB-S i DVB-C, złącza HDMI, USB, HbbTV itp.
Co oferują telewizory 40, 42 i 46 cali w poniższych przedziałach cenowych?
Obecnie często nie potrafimy wyobrazić sobie salonu bez telewizora. Często dotrzymuje nam on towarzystwa, gdy jesteśmy sami, a także zapewnia rozrywkę w większym gronie. Służy do relaksu i zabawy, choć najnowsze modele mają o wiele więcej innowacyjnych funkcji. Zobaczmy co do zaoferowania mają więc telewizory 40-46 cali, w zależności od ich ceny.
Poniżej prezentujemy możliwości telewizorów w danych przedziałach cenowych. Brane są pod uwagę modele z przekątną ekranu 40, 42 i 46 cali.
Tani telewizor 40, 42 i 46 cali do 1000 złotych
- Operując takim budżetem i chcąc nabyć jednocześnie telewizor z systemem Smart TV w tej wielkości niestety się rozczarujemy – w ofercie producentów takie rozwiązania są rzadkością. Natomiast standardem jest już raczej Full HD z rozdzielczością 1920 x 1080, przynajmniej dwa złącza HDMI oraz USB, a także obecność tunerów DVB-T2, DVB-S2 czy DVB-C. Nie musimy się także obawiać przesadnie dużego zużycia energii – spokojnie znajdziemy w tej grupie cenowej telewizory z klasą energetyczną A+ lub nawet A++. Skoro Smart TV można spotkać rzadko, to również z trudem spotkamy telewizory umożliwiające łączność bezprzewodową Bluetooth, Wi-Fi. Technologia HDR zarezerwowana jest dla wyższych pułapów cenowych.
Telewizor 40, 42 i 46 cali od 1000 do 1500 złotych
- Oferta telewizorów do 46 cali w przedziale cenowym od 1000 do 1500 zł umożliwia zakup modelu w rozdzielczości Full HD (najczęściej) lub nawet w 4K. Poszukujemy telewizora ze Smart TV? Spokojnie taki znajdziemy – często z zastosowanym dedykowanym przez danego producenta systemem operacyjnym lub Android TV, znacznie rzadziej jest to WebOS. Jeżeli poszukujemy telewizora dysponującego technologią HDR, pozwalającego na lepsze operowanie kontrastem barw. Entuzjaści komunikacji bezprzewodowej także i w tym przedziale cenowym spokojnie znajdą konstrukcję dysponującą Wi-Fi czy też Bluetooth. Możemy również liczyć na obsługę standardowych tunerów, umożliwiających odbiór zarówno telewizji cyfrowej, jak i naziemnej, a także satelitarnej. Znajdziemy również wejścia USB oraz HDMI.
Dobry telewizor 40, 42 i 46 cali od 1500 do 2000 złotych
- To przedział cenowy, w którym można zaopatrzyć się w naprawdę dobry model telewizora. Z reguły powinny być one wyposażone w technologię HDR, a także często o rozdzielczości 4K UHD, co oznacza, że obraz będzie jeszcze bardziej szczegółowy. Możemy oczekiwać także łączności Bluetooth i Wi-Fi, a w niektórych typach nawet Miracast. W tej cenie dostępny będzie też szereg złączy jak np. Audio IN, Audio OUT, Common Interface, HDMI, cyfrowe wyjście optyczne, RJ-45, USB, wyjście słuchawkowe czy złącze antenowe. Niezwykle istotna powinna być też dobra jakość dźwięku, zapewniona przez technologię Dolby Digital. Dzięki niej, oprócz głębokiego i wyraźnego obrazu, otrzymamy również dźwięk przestrzenny.
Telewizor 40, 42 i 46 cali powyżej 2000 złotych
- Decydując się wydać od 2000 zł na telewizor, musimy mieć świadomość, że będzie to sprzęt z wyższej półki. Podstawę będzie stanowiła rozdzielczość 4K UHD, a także technologia HDR. Dodatkowo innowacyjny Quantum Dot, który zapewnia odpowiednie natężenia kolorów. Kolejną dodatkową funkcją, często wykorzystywaną w droższych modelach jest optymalizacja obrazu. Dopasowuje się on automatycznie do warunków zewnętrznych, to samo dzieje się z głośnością. Komunikacja z telewizorem może odbywać się za pomocą Bluetooth i Wi-Fi, ale także Wi-Fi Direct i DLNA. Klasa energetyczna to przeważnie przynajmniej A+.
Telewizory 40, 42 i 46 cali ➱ Ranking sierpień 2024
Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory o przekątnej 40, 42 i 46 cali. Data aktualizacji: ➱ Ranking sierpień 2024.