TV wg rozmiaru

Telewizor 60, 65 cali

Telewizor 60, 65 cali

Telewizor często jest centralnym punktem naszego salonu. To przy nim skupia się największa uwaga domowników i gości. Możemy w spokoju obejrzeć ulubiony film czy oddać się chwili relaksu przy serialu.

Panuje często opinia, że im większy telewizor, tym lepiej. Przyjrzyjmy się więc sprzętom o przekątnej odpowiednio 60 i 65 cali, w konkretnych przedziałach cenowych. Jakich funkcji i udogodnień możemy oczekiwać w zależności od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć?

Jaka odległość od telewizora 60-65 cali?

Jeśli dysponujemy naprawdę dużą powierzchnią, zwyczajnie nie ma sensu kupować telewizora mniejszego niż 60 cali. Odległość nowoczesnego telewizora Full HD czy też 4K UHD od naszych oczu nie powinna być ani zbyt mała, ani za duża – przeciętnie zaleca się, by pozostawać w odległości około 2 wartości przekątnej ekranu. Dla telewizora 40-calowego będzie to więc około 2 metrów, zatem w obszernych pomieszczeniach z kanapą znacznie oddaloną od ściany czy stolika, na którym znaleźć się ma urządzenie oglądanie telewizji i filmów będzie komfortowe i atrakcyjne tylko w przypadku ekranu większego niż półtora metra przekątnej.

Dla takiego 60-calowego telewizora minimalna odległość to 2,5 metra, maksymalna – 4 metry, przed ekranem o przekątnej 65 cali zasiadać powinniśmy w odległości nie mniejszej niż 3,5 metra.

Jakie kryteria brać pod uwagę przy telewizorze 60, 65 cali?

Przy tak dużych urządzeniach istotne jest rozważenie kwestii gabarytów i wagi oraz poboru mocy w odniesieniu do jakości wyświetlanego obrazu. Zwykle tak duży sprzęt ma służyć już nie tylko „zwykłemu” oglądaniu telewizji, ale staje się swoistym „kinem domowym”. Nie warto więc iść na kompromisy w kwestii jakości obrazu. W tej kwestii staniemy przed wyborem: LCD czy plazma. W tym pierwszym przypadku, aby obraz był jak najbliższy doskonałości, zainwestujmy w system diodowy Full LED, który zastępuje tradycyjne w telewizorach LCD podświetlenie świetlówką CCFL, poprawiając jakość wyświetlanego obrazu, zwłaszcza pogłębiając czerń i zwiększając kąt widzenia, oraz zmniejszając nawet o połowę pobór energii.

Telewizory plazmowe są zdecydowanie mniej ekonomiczne w eksploatacji (ten typ już został wyparty z rynku z różnych powodów), zwłaszcza gdy porównamy je z urządzeniami LCD LED. Jednak obraz wyświetlany przez nie jest zwykle bez zarzutu – dotyczy to zwłaszcza głębi czerni, jakości kontrastu i kąta patrzenia. Do wad telewizorów plazmowych, wciąż obecnych na rynku, choć ze względu na wysokie koszty już nie produkowanych, należy też ich duża waga. Wielkie telewizory plazmowe, choć smukłe, są bardzo ciężkie, wymagają więc bardzo starannego przemyślenia kwestii montażu lub ustawienia.

W telewizorach powyżej 60 cali warto już pomyśleć o technologii 3D, która zamieni nasze urządzenie w nowoczesne kino domowe. Nie zapominajmy także o jakości dźwięku – tak duży telewizor służyć będzie z pewnością do oglądania efektownych filmów i widowisk, zatem dobre głośniki, a najlepiej system dźwięku przestrzennego Dolby Surround powinny być w tym przypadkiem standardem.

Co oferuje telewizor 60, 65 cali w danym przedziale cenowym?

Poniżej prezentujemy możliwości telewizorów w danych przedziałach cenowych. Brane są pod uwagę modele z przekątną ekranu 60 i 65 cali.

Tani telewizor 60, 65 cali do 2000 złotych

telewizor 65-calowy Thomson 65UD6306 4K UHD LED Smart TV
telewizor 65-calowy Thomson 65UD6306 4K UHD LED Smart TV
  • To kwota minimalna, jaką musimy wydać na telewizor z zakresu 60-65 cali. Czego możemy więc oczekiwać w tym budżecie? Na pewno możemy oczekiwać klasy energetycznej A. W tym przedziale cenowym nasz sprzęt powinien być zaopatrzony w minimum 3 złącza HDMI i 2 złącza USB. Niektóre z modeli wyposażone będą również w Wi-Fi, a co za tym idzie dostępna będzie funkcja Smart TV. Standardem stała się także technologia HDR, która zapewnia realistyczne kolory i szeroki zakres kontrastu.

Telewizor 60, 65 cali od 2000 do 3000 złotych

telewizor 65-calowy LG 65UK7550 4K UHD HDR WebOS Wi-Fi Bluetooth Miracast
telewizor 65-calowy LG 65UK7550 4K UHD HDR WebOS Wi-Fi Bluetooth Miracast
  • Wydając więcej, również zyskujemy. W tym przedziale cenowym, telewizory o przekątnej 60-65 cali, oferują więcej możliwości. Oprócz technologii HDR, a także Wi-Fi, zyskujemy klasę energetyczną A+. Spodziewajmy się też Bluetooth czy MHL. Rozdzielczość 4K, a także często wmontowane podświetlenie LED, zagwarantują odpowiednie wrażenia wizualne. Oczywista jest funkcja Smart TV, przede wszystkim znany dobrze system operacyjny Android.

Dobry telewizor 60, 65 cali od 3000 do 4000 złotych

telewizor 65-calowy Samsung QE65Q60RA 4K UHD Qled Smart TV
telewizor 65-calowy Samsung QE65Q60RA 4K UHD Qled Smart TV
  • W tym przedziale cenowym, zarówno telewizor 60-calowy, jak i telewizor 65-calowy, gwarantuje innowacyjne rozwiązania. Oprócz, wymienionych we wcześniejszych modelach, złączy mamy do dyspozycji także: Common Interface, RJ-45, cyfrowe wejście optyczne i złącze kompozytowe. Wysokiej jakości obrazowi, w technologii 4K UHD, towarzyszyć będzie wysokiej jakości dźwięk, którego wspomagać będzie technologia Dolby Digital Plus. Coraz popularniejszym jest zastosowanie inteligentnego procesora, który kontroluje HDR, zapewniając niesamowitą głębie i wyrazistość kolorów.

Telewizor 60, 65 cali powyżej 4000 złotych

telewizor 65-calowy LG OLED65B9 AI ThinQ Smart TV HDR 4K
telewizor 65-calowy LG OLED65B9 AI ThinQ Smart TV HDR 4K
  • Od tej ceny zaczynają się telewizory reprezentujące najwyższą półkę cenową. Nie trudno odgadnąć, że mamy do wyboru wysokiej jakości sprzęt. Żywy obraz zapewnia zwykle technologia samo-zaświecających się diod, co daje wrażenie maksymalnie realistycznego obrazu. W parze z obrazem idzie nowoczesna technologia dźwiękowa – zwykle Dolby Atmos. Niektóre modele oferują również zakrzywiane ekrany. Urządzenia będą charakteryzowały się też niskim poborem mocy. Oczywiście otrzymamy również wszystkie wymienione powyżej udogodnienia, w tym m.in. Smart TV, 4K UHD, Wi-Fi, Bluetoth, HDR itp.

Telewizory 60 i 65 cali ➱ Ranking grudzień 2023

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory o przekątnej 60 i 65 cali. Data aktualizacji: ➱ Ranking grudzień 2023.

Tags:
You Might Also Like
2 comments on “Telewizor 60, 65 cali
  • Odpowiedz

    pavel

Leave A Reply