TV wg przeznaczenia

Telewizor dla seniora

Telewizor dla seniora

Mitem jest, że osoby starsze nie potrzebują dopracowanych pod względem technologicznym sprzętów i zadowolą się byle czym. Wręcz przeciwnie – to właśnie seniorzy szczególnie odczują niedomagania telewizora, takie jakie jak kiepskie kąty widzenia czy słaby dźwięk.

Dlatego kupując telewizor dla starszej osoby, powinniśmy szczególnie troskliwie zadbać o jakość konkretnych parametrów, ograniczając jednocześnie ilość zaawansowanych technologicznie dodatków i nowinek, które mogą okazać się kompletnie nieprzydatne.

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor dla osoby starszej?

 • Prosty w obsłudze telewizor wysokiej klasy – tak można jednym zdaniem określić dobry telewizor dla seniora.
 • Pod względem jakości obrazu sprawdziłby się telewizor plazmowy, jednak jego wadą mogą okazać się spore gabaryty, duża waga, spory pobór energii, a także mocne nagrzewanie.
 • Bardziej ekonomicznym i praktycznym wyborem będzie telewizor LCD, najlepiej z podświetleniem LED, które poprawia jakość obrazu.
 • Przed zakupem sprawdźmy koniecznie zakres kąta widzenia oraz przeanalizujmy rozmiar matrycy względem wielkości pomieszczenia. O ile dziadek czy babcia nie są zapalonymi fanami kina domowego i gier na konsolę, zwykle do oglądania telewizji optymalny będzie telewizor 32-calowy bez dodatkowych funkcji typu Wi-Fi, Smart TV czy 3D, prosty w obsłudze, z czytelnym menu. Mniejszy telewizor oznacza niższy pobór energii, jest łatwiejszy do ustawienia i czyszczenia.
 • Weźmy tez pod uwagę tryb życia seniora i skorelujmy te informacje z nasłonecznieniem pokoju, w którym ma stać urządzenie – jeśli będzie używane głównie w dzień, a pokój jest z reguły pełen słońca, lepsza będzie matowa powłoka matrycy, jeśli senior jest fanem późnowieczornych programów telewizyjnych – możemy rozważyć zakup telewizora z matrycą błyszczącą, która wprawdzie odbija otoczenie i promienie słoneczne oraz jest nieco trudniejsza do czyszczenia, ale za to lepiej odwzorowuje kolory.
 • Zwróćmy też koniecznie uwagę na jakość dźwięku – słuch starszej osoby nierzadko jest już słabszy, dlatego precyzja i dobre wyważenie dźwięku jest bardzo ważne.
 • Rzadko uwzględnianą, ale bardzo przecież istotną „kropką nad i” będzie duży, czytelny pilot, który zapewni komfortową obsługę urządzenia bez ciągłego sięgania po okulary do czytania.

Jaki telewizor dla seniora wg ceny? Przegląd możliwości

Tani telewizor dla osoby starszej do 1000 zł

telewizor 32-calowy Thomson 32HE5606 HD Ready Android TV
telewizor 32-calowy Thomson 32HE5606 HD Ready Android TV
 • Czy można znaleźć dobrej jakości telewizor w przedziale do 1000 złotych? Na początek warto jednak wiedzieć, jakie funkcje będzie on posiadał i co będzie go charakteryzowało. Warto już na początku zaznaczyć, że w tym budżecie nie dostanie się ogromnego telewizora z najnowszymi funkcjami. Z reguły ten przedział obejmuje modele niewielkie, maksymalnie do 32 cali, co nierzadko osobie starszej powinno w zupełności wystarczyć, gdy dysponuje ona małym pomieszczeniem. Wybierać można natomiast pomiędzy telewizorami LCD oraz LED, co już daje daje spore możliwości. Polecane są przede wszystkim LED, ponieważ mają lepszą jakość obrazu oraz zachowują większą głębię kolorów, co widoczne jest na przykład podczas oglądania filmów przyrodniczych. Trzeba też pamiętać o tym, że bardzo rzadko będą to modele Smart TV.

Telewizor dla osoby starszej od 1000 do 2000 zł

telewizor 43-calowy Samsung UE43RU7172UXXH 4K UHD Smart TV
telewizor 43-calowy Samsung UE43RU7172UXXH 4K UHD Smart TV
 • W przedziale od 1000 do 2000 złotych wybór jest nieco większy. Znaleźć można wiele dobrych modeli przeróżnych światowych marek, co znacząco zwiększa pole do popisu. Przede wszystkim można już liczyć na to, że oglądane modele będą posiadały funkcję Smart TV z programem operacyjnym Android TV. Co to umożliwia? Między innymi możliwość oglądania filmów poprzez aplikacje oraz korzystanie z internetu i innych, zainstalowanych aplikacji. To godna rozważenia opcja, gdy senior nie ma problemu ze sprawnym operowaniem dodatkowymi funkcjami. Z reguły są to modele LED o nieco większej wielkości. W tej cenie kupić już można nawet przyzwoity telewizor 55 cali. Do tego dochodzi format Full HD, który umożliwia oglądanie filmów o różnej rozdzielczości i zawsze przy zachowaniu najwyższej jakości.

Dobry telewizor dla osoby starszej od 2000 do 3000 zł

telewizor 43-calowy LG 43LT340C Full HD Bluetooth Wi-Fi
telewizor 43-calowy LG 43LT340C Full HD Bluetooth Wi-Fi
 • Ostatnią grupą są telewizory do 3000 złotych. Tutaj znaleźć już można naprawdę dobre telewizory, które sprawdzą się przez długi czas. Spokojne w tej cenie kupić można nawet sporych rozmiarów telewizor, aż do 60 cali. Obraz jest przyjemny dla oka, dobrej jakości oraz płynny – chociażby dlatego, że są to formaty Full HD. Oczekiwać można już także technologii HDR. Duża ilość wejść HDMI oraz USB sprawia, że bez problemu podłączyć można inny sprzęt i korzystać z niego za pośrednictwem telewizora – przydatne udogodnienie, gdy do osoby starszej przyjeżdża rodzina i chcąc powspominać dawne czasy można szybko podłączyć np. pendrive i przeglądać fotografie z minionych lat. Są to również modele energooszczędne, które potrzebują niewiele energii do płynnego działania. Cechują się także zgrabnym wyglądem i cienkimi ramkami.

Telewizory dla seniora ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory dla osób starszych. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like
1 comment on “Telewizor dla seniora
 • Odpowiedz

  Senior

Leave A Reply