TV wg przeznaczenia

Telewizor do gier (konsoli: PS3, PS4, XBOX 360)

Telewizor do gier (konsoli: PS3, PS4, XBOX 360)

Telewizor dla użytkowników konsol do gier, takich jak PlayStation czy Xbox, musi spełniać szczególne wymagania. Jeśli zależy nam, by cieszyć się jednocześnie doskonałym odbiorem telewizji oraz komfortem gry, koniecznie weźmy je pod uwagę.

Jaki telewizor do gier?

Największą popularnością ze względu na dobry stosunek jakości do ceny cieszy się obecnie technologia LCD. Telewizory z tego typu wyświetlaczami dobrze współpracują z nowoczesnymi konsolami typu PS3, PS4 czy Xbox 360, choć wyświetlany obraz w porównaniu do telewizorów plazmowych wypada niestety słabiej: kąty widzenia są węższe, odwzorowanie czerni słabsze, telewizory LCD mają też gorsze skalowanie obrazu przy niższych rozdzielczościach. Lepsze osiągi wykazuje telewizor LCD z podświetleniem LED, zastosowanie tej technologii wiąże się jednak z wyższą ceną.

Najlepsze odwzorowanie kolorów, najbardziej żywy obraz, bardzo wysoki kontrast i świetne skalowanie (które docenią zwłaszcza użytkownicy starszych modeli konsol) oraz obraz niezależny od kąta widzenia (parametr bardzo ważny dla graczy, zwłaszcza przy rozgrywkach kilkuosobowych w trybie multiplayer) wykazują nieprodukowane już, choć ciągle dostępne na rynku (nie tylko wtórnym) telewizory plazmowe, jednak zakup tego urządzenia o przekątnej mniejszej niż 40 cali jest raczej niemożliwy. Ekrany plazmowe są też o wiele cięższe niż telewizory LCD oraz pobierają więcej energii.

Użytkownicy konsol powinni też zwrócić uwagę na czas reakcji, od którego zależy pojawienie się efektu smużenia. Parametr ten nie powinien wynosić więcej niż 40 ms.

Jeżeli decydujemy się na telewizor LCD, nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych dla graczy aspektów, jakim jest opóźnienie wyświetlania obrazu względem czasu, w którym sygnał został wysłany (input lag). Im niższy input lag, tym opóźnienie mniejsze. Niestety jest to parametr dość mglisty, rzadko jednoznacznie określony przez producenta w specyfikacji, dlatego należy go ustalać przed zakupem na podstawie opinii i doświadczeń innych użytkowników.

Powłoka matrycy matowa czy błyszcząca?

Obie rodzaje powierzchni mają swoje zalety i wady. Powłoka matowa nie odbija refleksów i umożliwia w miarę komfortowe użytkowanie nawet w słoneczny dzień bez zasłaniania okien, błyszcząca powierzchnia gwarantuje za to bardziej żywe, soczyste kolory, jednocześnie niestety odbijając obraz otoczenia i uniemożliwiając grę w słońcu. Większość użytkowników konsol decyduje się na bardziej uniwersalną powłokę matową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując telewizor LCD, koniecznie sprawdźmy obraz z różnych kątów widzenia (przy ekranie plazmowym raczej nie musimy się o to martwić). Zadbajmy, by telewizor był wyposażony w złącze HDMI, które zapewni najwyższą jakość sygnału. Przy konsolach starszej generacji konieczne będzie złącze VGA.

Istotne parametry przy wyborze telewizora do gier

Tryb HDR

  • Ta funkcja okaże się szczególnie istotna w przypadku X Box X oraz PS4 Pro. HDR zapewnia bardziej realistyczne, znacznie mocniejsze kolory, co znacznie poprawia jakość grafiki. W przypadku PS4 4 Slim oraz X Box S tryb HDR nie będzie już dawał aż tak widocznych efektów, tym niemniej pewna poprawa jakości i gamy kolorów jak najbardziej będzie dostrzegalna, zwłaszcza w przypadku większych matryc.

Tryb gry

  • Nieco kontrowersyjny parametr. Dlaczego? Dysponując konsolą X Box w dowolnej wersji możemy dokonać konfiguracji ustawień telewizora w celu osiągnięcia jak najlepszej grafiki. Konsola w trakcie procesu z pewnością poradzi nam, aby ustawić styl obrazu na „film”, nawet jeśli nasz odbiornik ma dostępny tryb gry. Co więcej, większość gier będzie prezentować się o wiele lepiej właśnie w trybie filmowym, niż w trybie gry.

Zakrzywiony obraz

  • Kolejna dosyć kontrowersyjna technologia. Teoretycznie, zakrzywiony ekran powinien skutkować lepszymi efektami wizualnymi. Niestety, przeważnie to jedynie teoria. Na dodatek, czasami konsola po prostu nie wyświetli gry na całości ekranu. Również wpływ na jakość grafiki jest dyskusyjny. Zakrzywiony obraz z jednej strony bowiem skutkuje zwiększeniem immersji, natomiast z drugiej strony zakrzywienie ekranu może źle wpływać na ostrość oraz powodować rozmywanie się obrazu w niektórych partiach. Wiele więc zależy po prostu od tego, czy potrzebny jest nam telewizor do konsol, czy może mamy zamiar podłączyć odbiornik do PC. W przypadku konsoli zakrzywione ekrany raczej nie sprawdzają się najlepiej.

Tryb 3D

  • Istotny jeżeli chcemy korzystać np. z PS4 VR. Tak czy inaczej, jest to jedynie dodatek do podstawowych funkcji, takich jak rozdzielczość, HDR, odświeżanie ekranu czy jasność. Dobry telewizor do gier wcale nie musi posiadać trybu 3D.

Funkcja Ambilight

  • Kolejny dodatek, tym razem całkiem pożyteczny. Funkcja Ambilight jeśli chodzi o telewizor do gier to przede wszystkim mniejsze zmęczenie wzroku. W niektórych grach ponadto opcja ta może oferować całkiem ciekawe, dodatkowe doznania w trakcie rozgrywki.

Telewizory do gier ➱ Ranking kwiecień 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory do gier oraz konsol. Data aktualizacji: ➱ Ranking kwiecień 2024.

Tags:
You Might Also Like
2 comments on “Telewizor do gier (konsoli: PS3, PS4, XBOX 360)

Leave A Reply