TV wg przeznaczenia

Telewizor jako monitor do komputera

Telewizor jako monitor do komputera

Telewizor już dawno przestał być urządzeniem jednego przeznaczenia, jakim dawniej było oglądanie programów oferowanych przez nadawcę. W ostatnich czasach coraz częściej urządzenie to występuje w roli monitora do komputera. Taki telewizor sprawdzić się musi między innymi na polu gier komputerowych, surfowania po internecie, oglądania filmów, czytania dokumentów. Jakie parametry powinien mieć dobry telewizor służący jako monitor?

Kryteria wyboru telewizora jako monitora

 • Przede wszystkim należy położyć nacisk na jakość obrazu. Optymalnym rozwiązaniem byłby w tym przypadku ekran plazmowy, charakteryzujący się najlepszymi parametrami jeśli chodzi o odwzorowanie barw, kontrast czy szerokość kąta widzenia. Jednak opcję tę należy odrzucić ze względu na zbyt dużą wielkość urządzenia – telewizory plazmowe są dostępne praktycznie wyłącznie w dużych rozmiarach matryc. Wadą byłby także zbyt duży pobór energii i mocne nagrzewanie się urządzenia. Kompromisem zatem będzie z pewnością telewizor LCD z podświetleniem diodami LED, które poprawi jakość obrazu (przede wszystkim pogłębiając czerń, która jest słabą stroną telewizorów LCD). Optymalnym rozmiarem matrycy będzie 27 cali, a maksymalnie 32 cale – telewizor o większej przekątnej uniemożliwi nam komfortowe korzystanie z telewizora jako monitora, zmuszając nas do ciągłego kręcenia głową (nasz wzrok nie obejmie całości wyświetlacza).
 • Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest w tym przypadku oczywiście perfekcyjne próbkowanie kolorów (chroma subsampling), pozwalające na komfortowe czytanie bez męczenia wzroku. Wyraźną i czytelną czcionkę zapewni nam jedynie próbkowanie 4:4:4 i jest to wartość, z której nie warto rezygnować wybierając telewizor w funkcji monitora.
 • Jeżeli gramy w gry komputerowe, niezbędnym parametrem o jaki powinniśmy zadbać jest input lag, który powinien wynosić maksymalnie 50 ms, a najlepiej nie więcej niż 20-30 ms. Niski input lag da nam gwarancję braku irytujących, a często wręcz uniemożliwiających grę opóźnień między wyświetleniem obrazu a momentem wysłania sygnału.

Plusy i minusy telewizora jako monitora

Ciekawym pomysłem jest używanie telewizora jako monitora komputerowego. Szczególnie przydatny staje się, gdy może skutecznie zwiększyć rozmiar obrazu a i jest tańszym zamiennikiem dla szerokoekranowego monitora. Jednak jego właściwości sprawiają, iż korzystanie z niego może być uciążliwe ze względu na problemy z formatowaniem.

Telewizor jako monitor – zalety

 • Niektóre monitory komputerowe mogą być najdroższym elementem urządzenia, mimo że ich parametry mogą pozostawiać wiele do życzenia. Inwestycja w dobry telewizor też oczywiście pochłonie pewną ilość gotówki lecz może on stanowić urządzenie wielofunkcyjne, co wyeliminuje konieczność zakupu jednego sprzętu.
 • Płaskie telewizory posiadają niezbędne złącza, za pomocą których podłączy się komputer. Oprócz tego, mają wiele wejść HDMI, dzięki którym można podpinać dodatkowe niezbędne urządzenia.
 • Oczywiście, dzięki telewizorowi zwiększona zostanie przyjemność z gry. Komputer podpięty do telewizora jest swego rodzaju konsolą do gier.

Telewizor jako monitor – wady

 • Nieumiejętnie dobrany sprzęt spowoduje obniżenie jakości obrazu podczas korzystania z komputera. Może również powodować problemy ze wzrokiem, gdyż użytkownik korzysta z komputera z nienaturalnie dużej odległości. Oczy mogą się szybciej męczyć. Taką sytuację powoduje rozmiar ekranu, większy niż monitora, gdzie oczy muszą objąć większą przestrzeń.
 • Ilość wejść z tyłu urządzenia sprawia, że jest on niewygodny. Ta wada szczególnie odczuwalna jest podczas jego przenoszenia. Każdy transport wymaga więcej wysiłku niż w przypadku tradycyjnego monitora, który zazwyczaj jest bardzo lekki.
 • Odczuwalne są trudności związane z modyfikacją obrazu. Tylko manipulacja w ustawieniach może dać odpowiedź, czy obraz będzie spełniać wymagania użytkownika. Również rodzaj kabla, którym będą połączone sprzęty, będzie odpowiadał za jakość obrazu.

Jaki telewizor jako monitor wg ceny? Przegląd możliwości

Tani telewizor monitor do 500 zł

telewizor 32-calowy Selecline 32S18 HDTV LED
telewizor 32-calowy Selecline 32S18 HDTV LED
 • Na jaki telewizor można zdecydować się w przedziale do 500 złotych? Wbrew pozorom wybór jest spory. Spokojnie w tej cenie znaleźć można telewizory o przekątnej 24 – 32 cali. Dodatkowo są to modele LED o technologii HD ready, co sprawia, że obraz jest czysty i dobrej jakości. W tańszych modelach z reguły występuje tylko jedno złącze USB oraz HDMI, ale sprawia to, że bez trudu podłączyć można swój sprzęt, na przykład laptopa. Niemniej jednak w tym budżecie nie kupi się telewizora ze Smart TV.

Telewizor jako monitor od 500 do 1000 zł

telewizor 32-calowy TCL 32DS520F Full HD Smart TV LED
telewizor 32-calowy TCL 32DS520F Full HD Smart TV LED
 • Przedział cenowy od 500 do 1000 złotych daje nieco więcej możliwości, choć i w tym budżecie ciężko raczej o smart TV. Warto jednak zwracać na to uwagę, ponieważ przy odrobinie szczęścia można znaleźć telewizor, który łączy się dzięki Wi-Fi, co sprawia, że obsługuje aplikacje z filmami. Także w tym przypadku są to telewizory LED w technologii HD Ready, o przekątnej najczęściej przynajmniej 24 cali, ale jakość wyświetlanego obrazu jest już wyższa. Przede wszystkim widać to na podstawie kolorów, które są o wiele bardziej intensywne.

Dobry telewizor jako monitor od 1000 do 1500 zł

telewizor 43-calowy Panasonic TX-43GXW584 4K HDR Smart TV
telewizor 43-calowy Panasonic TX-43GXW584 4K HDR Smart TV
 • Kolejną kategorią jest przedział od 1000 do 1500 złotych. Wraz z ceną zwiększają się wymiary ekranu. Znaleźć już można nawet modele o przekątnej 49 cali, które dobrze sprawdzą się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Coraz częściej do wyboru są także telewizory o formacie HD 4K UHD, które sprawiają, że odbierany obraz jest wysokiej jakości. Świadczy o tym także technologia HDR. Z reguły są to już telewizory energooszczędne, dzięki czemu do pracy zużywają minimalną moc, co na pewno działa na ich korzyść.

Telewizor monitor od 1500 do 2000 zł

telewizor 50-calowy Samsung UE50RU7172 4K Smart TV LED
telewizor 50-calowy Samsung UE50RU7172 4K Smart TV LED
 • W przedziale od 1500 do 2000 złotych znaleźć można więcej bardzo ciekawych propozycji, które zadowolą nawet wymagających odbiorców. W tej cenie znaleźć można telewizory 50, 55 i 65 cali, które doskonale sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Dodatkowo każdy z nich to tak zwany Smart TV, który w pełni umożliwia korzystanie z aplikacji oraz oglądanie filmów pochodzących właśnie od zewnętrznych producentów. Tym, co wyróżnia te modele, jest także fakt, że posiadają wiele wejść USB, dzięki czemu bez trudu podłączyć można swój sprzęt.

Telewizor monitor od 2000 do 3000 zł

telewizor 49-calowy LG 49SM8500 4K UHD LED Smart TV HDR
telewizor 49-calowy LG 49SM8500 4K UHD LED Smart TV HDR
 • Telewizory w budżecie od 2000 do 3000 złotych posiadają wiele doskonale dopracowanych funkcji. Przede wszystkim są to duże modele o jasnym obrazie, które sprawdzają się przede wszystkim podczas oglądania transmisji sportowych, które są bardzo ruchowe, a także w programach przyrodniczych, gdy liczy się każdy szczegół. Obowiązkowo są to TV z systemem Smart TV, dzięki czemu posiadają najnowsze uaktualnienia oraz aplikacje. Można łączyć się także za pośrednictwem telefonu.

Najlepszy telewizor monitor od 3000 zł

telewizor 65-calowy Samsung UE65TU7172 LED 4K Smart TV
telewizor 65-calowy Samsung UE65TU7172 LED 4K Smart TV
 • Na pewno najnowocześniejsze są modele od 3000 złotych wzwyż. Są to telewizory często nawet powyżej 65 cali, co wpływa na odbiór obrazu. Posiadają dodatkowo po kilka łączy HDMI, dzięki czemu podłączyć można do nich własny sprzęt. Niektóre z nich posiadają możliwość wydawania poleceń głosowych, co znacznie usprawnia sterowanie telewizorem, a także zakrzywiony ekran, co sprawia, że obraz sprawia wrażenie, jakby widziany był w technologii 3D. Jest to praktyka stosowana coraz częściej.

Telewizory jako monitory ➱ Ranking luty 2024

Zestawienie TOP 10 obejmuje najchętniej wybierane telewizory jako monitory do komputera. Data aktualizacji: ➱ Ranking luty 2024.

Tags:
You Might Also Like
1 comment on “Telewizor jako monitor do komputera

Leave A Reply